کد خبر: 858788 A

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارجان و چگاسفلی با اشاره به آغاز فصل جدیدی از پژوهش، مطالعه و حفاظت در این پایگاه گفت: پایگاه ارجان و چگاسفلی در راستای اقدامات پژوهشی خود، به ایجاد بانک سفال از راه داده‎های باستان‎شناسی اقدام کرده است.

به گزارش ایلنا، احسان شیخ‎بارانی (مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارجان و چگاسفلی) اظهار داشت: پایگاه میراث فرهنگی ارجان و چگاسفلی درنظر دارد سفال‎های شاخص و قابل مطالعه در محوطه تاریخی ارجان و چگاسفلی که پیش از این توسط تیم‎های پژوهشی باستان‎شناسی جمع‎آوری، دسته‎بندی و مطالعه شده‎اند را به صورت هدفمند در قالب یک مجموعه با عنوان بانک سفال راه‎اندازی نماید.

او گفت: ایجاد بانک سفال، مرکز پژوهش ارزنده‌ای ایجاد خواهد کرد که در آن همه اشیاء سفالی براساس قدمت، زمان کشف  و سایر اطلاعات تفکیک و دسته‎بندی خواهند شد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارجان و چگاسفلی افزود: در این بانک، تکه و قطعات قابل مطالعه که از کاوش‌ها و در طول سالیان به دست آمده‎اند، قرار خواهند گرفت و پژوهشگران، محققان، دانشجویان رشته‌های باستان‎شناسی و علاقه‎مندان به تاریخ می‎توانند در پژوهش‌های خود برای کسب اطلاعات منطقه‌ای و باستانشناسی از آن‎ها استفاده کنند.

او با بیان این‎که آثار سفالی موجود در این بانک، مربوط به دوره‎های مختلف پیش از تاریخی، تاریخی (ساسانی، اشکانی، عیلامی و ...) و نیز دوره اسلامی هستند اضافه کرد: این سفال‎ها علاوه بر آن‎که برای انجام کار‌های پژوهشی جمع آوری و نگهداری می‌شوند، گردشگران و علاقه‎مندان نیز می‎توانند از آن‎ها دیدن کنند. طی ماه های آینده شاهد راه‎اندازی این بانک سفال به طو رسمی در پایگاه خواهیم بود.

شیخ‎بارانی خاطرنشان کرد: مکان موردنظر برای ایجاد بانک سفال آماده و در اختیار کارشناسان مربوط قرار گرفت و این بانک تا دو ماه آینده و پیش از پایان سال جاری به صورت رسمی گشایش خواهد یافت.

بانک سفال ارجان چگاسفلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر