کد خبر: 858277 A

پردیس سینمایی ملت به عنوان سینمای رسانه‌ها در سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر انتخاب شد.

 به گزارش ایلنا، پس از بررسی متقاضیان کارت جشنواره بر اساس 14 بند آیین‌نامه ای که 21 آذر ماه منتشر شد، در نهایت از میان آرای «خبرنگاران و منتقدان حائز شرایط»، «پردیس سینمایی ملت» به عنوان سینمای رسانه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر انتخاب شد.

 از بین 2129 نفر متقاضی کارت سینمای رسانه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، 789 خبرنگار و منتقد حائز دریافت کارت شدند که از این بین، 422 نفر پردیس ملت و 367 نفر برج میلاد را به عنوان محل سینمای رسانه انتخاب کردند.

 امسال جهت دستیابی به انضباط بیشتر و جلوگیری از تبعیض و به درخواست اکثریت فعالان رسانه، پس از بازنگری در آیین‌نامه ثبت‌نام، نسبت به بررسی تقاضاها اقدام شد که در بررسی جزئیات تقاضاها و با هدف شفاف‌سازی، موارد زیر به اطلاع می‌رسد:

از بین 2129 نفر متقاضی کارت سینمای رسانه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، 789 خبرنگار و منتقد حائز دریافت کارت شدند که از این بین، 422 نفر پردیس ملت و 367 نفر برج میلاد را به عنوان محل سینمای رسانه انتخاب کردند.

در آمار کلی نیز از بین 2129 نفر متقاضی، پردیس ملت با 1068 رأی از بین همه ثبت‌نام‌کنندگان (تأیید شده و نشده) بیشترین رأی را به خود اختصاص داده است. همچنین در مجموع 1085 نفر تأیید شده، پردیس ملت با 570 رأی نسبت به برج میلاد برتری داشته است.

ثبت نام اصحاب رسانه و منتقدان طی 24 آذر تا 1 دی ماه در سامانه جشنواره امکان‌پذیر بود. در این یک هفته، در مجموع 2129 نفر تقاضای خود را ثبت کردند که فهرست کامل متقاضیان در 3 دی ماه منتشر شد.

امسال در مجموع 1085 نفر تایید شدند که این تعداد، شامل 593 خبرنگار، 196 منتقد، 72 عکاس، 95 تصویربردار، 106 نفر عوامل فنی و 23 مهمان می‌شود. این در حالی است که سال گذشته 1337 نفر از بین 2073 نفر تأیید شدند و در این دوره، تعداد کلی پذیرفته‌شدگان متقاضی حضور در سینمای رسانه‌، کاهش داشته است. افرادی که امکان ورود به سالن در این دوره را دارند شامل 884 نفر از مجموع خبرنگاران، منتقدان، عکاسان و مهمانان می‌شود.

 بنا بر درخواست فعالان رسانه و طبق اعلام قبلی، بخشی از ظرفیت سینمای رسانه در این دوره به «عوامل اصلی فیلم‌های حاضر در جشنواره» اختصاص پیدا خواهد کرد.از میان حائزین شرایط طبق بند 14، افرادی که متقاضی حضور در پردیس چارسو بودند، در میان تأیید‌نشدگان مشخص شده‌اند.

 فعالیت رسانه ها از جشنواره سال گذشته تا پایان آذر ماه ارزیابی شده و به رسانه‌هایی که طی یک سال گذشته مطالب تولیدی در حوزه سینما نداشته‌اند، طبق بند 2 سهمیه‌ای تعلق نگرفته است. تقاضای رسانه‌هایی که بیشتر از «سهمیه در نظر گرفته شده» متقاضی بوده‌اند، طبق بند 7، «به ترتیب اسامی مندرج در نامه» تأیید شده است.

در فهرست پیوست، تعداد فیلم‌های دیده شده توسط خبرنگاران و منتقدان در دوره گذشته (سینمای رسانه) قید شده است. بر این اساس، مقرر شد از سال آینده، «تعداد فیلم‌های دیده شده توسط خبرنگاران و منتقدان»، به عنوان یکی از معیارهای اصلی صدور کارت سینمای رسانه مدنظر قرار گیرد. در فهرست پیوست، ستون‌های «نوع رسانه»، «درصد نظم در انتشار» و «امتیاز ضریب کیفی» توسط معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کامل شده است.

صلاحیت نمایندگان رسانه‌های خارجی متقاضی توسط اداره کل رسانه‌های خارجی معاونت مطبوعاتی بررسی شده است. در فهرست پیوست رسانه‌های تصویری اینترنتی دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عنوان رسانه‌های دیجیتال مشخص شده‌اند.

در راستای سیاست شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فهرست کامل متقاضیان کارت جشنواره و دلایل تأیید یا عدم تأیید آنها به همراه جدول سهمیه‌بندی رسانه‌ها منتشر می‌شود. مطابق بند 12  سهمیه ای برای خبرنگاران بدون رسانه در نظر گرفته شد که تاییدشدگان با عنوان مهمان مشخص شده اند.افراد تایید نشده تا 23 دی ماه فرصت دارند تا با ارسال مدارک و مطالب مورد نظر به ایمیل جشنواره به آدرس info@fajrfilmfestival.com  تقاضای بررسی مجدد داشته باشند.

امید است با همراهی اصحاب محترم رسانه تا پایان ماه جاری کارت‌های سینمای رسانه صادر و تحویل شود و مرحله صدور کارت سینمای رسانه، پیش از آغاز جشنواره کاملا به اتمام رسد.

دانلود فایل
اعلام سینمای رسانه‌ها در جشنواره فیلم فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر