کد خبر: 852487 A

حاجی محمد‌ ایری از خوانندگان و نوازندگان شناخته شده سازهای دوتار و سازهای بادی (قَرَنی، نی زبان دار) منطقه ترکمن مهمان «هفته فرهنگی گلستان» شد.

به گزارش ایلنا، حاجی محمد ایری از خوانندگان و نوازندگان شناخته شده سازهای دوتار و سازهای بادی (قَرَنی، نی‌زبان‌دار) منطقه ترکمن برای اجرای چند برنامه مهمان «هفته فرهنگی گلستان» شد.

حاجی‌محمد ایرانی از جمله هنرمندان فعال عرصه موسیقی اقوام ترکمن است که سال ۱۳۴۴ در بندر ترکمن استان گلستان متولد شده است. او بعد از فراگیری آموزه‌های موسیقایی منطقه خود طی سالیان مختلف در جشنواره‌های متعدد داخلی و خارجی نیز شرکت کرده است. ضمن اینکه نویسندگی و کارگردانی ۱۳ اثر نمایشی نظیر «خان جُنید»، «وداع کَرکَس ها»، دریافت جایزه جشنواره فجر برای سرپرستی گروه فولکلور «مُلا نَفَس»، آموزش ذکر خنجر و حرکت‌های موزون این مراسم آیینی قوم ترکمن از دیگر فعالیت‌های این هنرمند است.

محمد ایری چندی پیش جایزه جشنواره موسیقی فجر را به عنوان «احیاگر سازهای فراموش شده ترکمن همچون «زنبورک»، «نی زبان دار» یا «دیللی تویدک» را به دست آورد. او برای اجرای برنامه موسیقی به کشورهای ترکمنستان، ترکیه، قزاقستان، هندوستان، آذربایجان، سوئد و آلمان سفر داشته و در جشنواره‌های داخلی «ذکر زاکرین» و «جشنواره اقوام» نیز حضور یافته است.

بازی در فیلم مستند «آلماگل» به کارگردانی فرشاد فرشته‌حکمت، ساخته ۱۳۸۳ نیز از دیگر فعالیت‌های هنری محمد ایری است.

وی نقش موسیقی را در زندگی مردم ترکمن پررنگ خوانده و گفته است: «ابزار موسیقی ترکمن دوتار، کمانچه، نی‌هفت بند، نی زبان‌دار و زنبورک است. و آیین کوش دپدی یا کوبیدن پا را از رقص‌های محلی ترکمن‌هاست و موسیقی دوتار در همه مراسم‌های آیینی و سنتی آنها نواخته می‌شود.

«هفته فرهنگی گلستان» با برنامه‌های موسیقی اقوام، نمایشگاه تجسمی، اکران فیلم، غرفه‌های صنایع‌دستی با محصولات خوراک محلی، سوغات، پوشاک و صنایع دستی و سنتی شهرهای گرگان، ترکمن، کتول در فرهنگ‌سرای گلستان چهارمین روز خود را طی می‌کند و تا ۱۰ دی‌ماه از ساعت ۱۰ تا ۲۲ برای بازدید شهروندان برپاست.

جشنواره موسیقی فجر فیلم مستند موسیقی نواحی محمد ایری حاجی محمد ایری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر