کد خبر: 850550 A

موزه موسیقی سنتی جنوب، در مراسمی با حضور معاون‌ اول رئیس‌جمهوری و وزیر میراث‌فرهنگی در بوشهر افتتاح شد.

به گزارش ایلنا به نقل از وزارت میراث فرهنگی، این موزه در سفر اسحاق جهانگیری معاون‌ اول رئیس‌جمهوری و علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی به بوشهر به‌طور رسمی به بهره برداری رسید.

این موزه با توجه به پیشینه و سوابق موسیقی بوشهر و غنای موسیقایی این استان و تنوع نواهای موسیقی در خطه جنوب به منظور نگهداری ادوات و وسایل موسیقی محلی که از دیرباز در بین مردمان این دیار دارای ارزش فرهنگی و تاریخی بوده اولین موزه موسیقی بوشهر، افتتاح شد.

در این موزه ادوات و وسایل موسیقی جنوب و بوشهر از ابتدایی‌ترین ساز تا بروز‌ترین تجهیزات موسیقی محلی جنوب برای علاقه مندان به معرض نمایش گذاشته شده است.

از دیگر وسایل موجود در این موزه می‌توان به ادوات موسیقیایی جشن و آیین‌های شادی، موسیقی عزا و سوگواری، نی‌مه خوانی جاشوها و صیادان جنوبی بر روی لنج‌ها و قایق‌های صیادی اشاره کرد.

به گفته عبدالرحمان برزگر مدیر و بنیان‌گذار این موزه هدف از تاسیس چنین مکانی حفظ و نگهداری میراث موسیقایی جنوب کشور و همچنین بازشناخت و مستندنگاری حوزه موسیقی بوشهر است و همه نغمه‌ها و سازهای محلی بوشهر در این موزه نگهداری می‌شود که اکثریت این وسایل و نواها در فهرست آثار ملی به‌عنوان میراث ناملموس و ملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

موزه موسیقی سنتی جنوب کشور در روستای احمدآباد استان بوشهر واقع شده و با اعتبار ۴/۷میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی ایجاد شده‌ است.

وزارت میراث فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر