کد خبر: 849595 A

آلبوم «چهارگون» به آهنگسازی امیرشریفی توسط نشر «سازآواز» منتشر و روانه بازار شد.

به گزارش ایلنا، آلبوم «چهارگون» به آهنگسازی و نوازندگی تار امیرشریفی و نوازندگی تنبک احمد مستنبط و سهیل اله‌دادیان ونوازندگی دایره شایان میرزایی، توسط نشر «سازآواز» منتشر و روانه بازار شد.

 این آلبوم شامل چهار کنسرت تک‌نوازیِ تصویری، اجرا شده با سازِ تار است که امیرشریفی آنها را در چهار نوبت از سلسله برنامه‌های «شبِ ساز ایرانی» از بهار سال 1393 تا پائیز سال 1395 اجرا کرده است. این برنامه‌ها در عینِ اتحادِ نسبی در مبانیِ اجرا و برخورداری از تمهیدات موسیقایی مشترک، هرکدام دارای خصیصه‌هایی است که آنها را تا حدی مستقل از یکدیگر جلوه می‌دهد. از این رو هر یک از این چهار اجرا به نوعی تداعی کننده فضاهای موسیقایی متفاوت و گاه نمودی از گرایشاتِ متنوعِ اجرای موسیقی کلاسیکِ ایرانی هستند؛ اینگونه است که این آلبوم «چهارگون» نامیده شده است.

اولین اجرا، مرکب‌نوازی طراحی شده‌ای است با محوریتِ امکاناتِ مدالِ دستگاه نوا و گریزی به بیداد و بختیاری درهمایون دارد.

دومین اجرا براساسِ امکاناتِ مدالِ آواز شوشتری و با گذرهایی به منصوری و چهارگاه طراحی شده است.

اجرای سوم با الهام از فرم نَشید، مندرج در رسالاتِ قدیمِ موسیقی ایران ساخته شده است.این قالب که از توالی  جملاتِ متر آزاد وعباراتِ متر ثابت ایجاد می‌شود، شامل چهار بخشِ عمده در ماهور، بیات ترک، اصفهان و چهارگاه است.

اجرای چهارم از این مجموعه سراسر برگرفته از ردیف دوره عالی، ساخته استاد علی‌اکبرشهنازی و به یاد و با احترام ایشان، در آواز ابوعطا و دستگاه همایون اجرا است.

مجلس رونمایی از آلبوم «چهارگون» با سخنرانی داریوش پیرنیاکان و بابک خضرایی، به همراه اجرای بخش‌هایی از این آلبوم توسط صاحب اثر، شنبه 14 دی ماه ساعت 17 در سالن ایرانِ ساختمان مرکزی فرهنگستان هنر، واقع در خیابان ولیعصر بالاتر از چهارراه  ولیعصر، نرسیده به تقاطع طالقانی پلاک 1552 برگزار می‌شود. شرکت در این برنامه برای عموم آزاد است.

فرهنگستان هنر موسیقی پاپ موسیقی سنتی وزارت ارشاد تالار رودکی بنیاد رودکی تالار وحدت دفتر موسیقی موسیقی کلاسیک آلبوم چهارگون رونمایی در فرهنگستان هنر «چهارگون» منتشر شد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر