کد خبر: 840759 A

هشتمین جلد از مجموعه"طنزآوران جهان نمایش" به کوشش دایوش مودبیان، کارگردان و پژوهشگر حوزه نمایش، منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، هشتمین جلد از مجموعه"طنزآوران جهان نمایش" به کوشش دایوش مودبیان، کارگردان و پژوهشگر حوزه نمایش، منتشر شد. مودبیان در این جلد از مجموعه، به سراغ یکی از برترین کارگردانان و طنزپردازان جهان، کارل فالنتین آلمانی رفته است.

کارل فالنتین  که در سال 1882 در مونیخ به دنیا آمد هیچ وقت تحصیلات جدی دانشگاهی نداشت. پدر فانتین نجار بود و کارل از 14 سالگی که نتوانست از پس مخارج تحصیل خود برآید لاجرم نزد پدر مشغول کار شد. از همان دوران خلاقیت و نبوغ فانتین در ساخت حجم‌های چوبی خبر از آینده درخشان این طناز آلمانی می‌داد. کارل جوان در ایام جوانی و پس از فراغت از کار در کارگاه پدر، شبانه در  کلاس‌های بازیگری و کارگردانی مونیخ شرکت می‌کرد. عجیب نبود که این زندگی مشقت بار تاثیر خود را بر فضای نمایش‌های او بگذارد چه اینکه بعدها فالنتین نمایش‌های عمدتا تک‌گویانه خود را با صحنه‌هایی خلوت و حتی گاهاً خالی روی صحنه برد.

این کتاب در 199 صفحه از سوی نشر گویا منتشر شده است و سی‌و‌دو هزار تومن قیمت دارد. در انتهای یکی از نمایش‌نامه‌ها آمده: "پوزش مرا برای نوشتن نامه‌ای چنین بد خط و بد نوشته شده بپذیر! من مثل همیشه هنگام نوشتن نامه دچار هیجان نامه نوشتن می‌شوم و تو مسلم است هرگز دچار این هیجان نوشتن نامه نمی‌شوی چون هرگز نامه نمی‌نویسی."

داریوش مودبیان فالنتین طنزآوران مجموعه طنزآوران جهان نمایش نشر گویا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر