کد خبر: 838323 A

مراسم پایانی جشنواره ملی شعر «در امتداد فجر» به همت سازمان بسیج هنرمندان کشور در چهلمین سالگرد تأسیس سازمان بسیج مستضعفین و در گام دوم انقلاب اسلامی به میزبانی یزد برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مراسم اختتامیه جشنواره ملی شعر «در امتداد فجر» با حضور سردار شکارچی (معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح)، قنادیان (رئیس اداره هنر و ادبیات معاونت فرهنگی سپاه)، امیر نصیربیگی (مسئول سازمان بسیج هنرمندان کشور)، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل امور زنان و خانواده، رئیس حوزه هنری استان یزد و فرماندهان و مسئولین سپاه الغدیر یزد و جمعی از شاعران، ادیبان و اصحاب فرهنگ و هنر و اندیشه در سالن شهید عباسپور برگزار شد.

در ابتدای مراسم، سرهنگ پورشمسی فرمانده سپاه الغدیر یزد پیرامون نقش هنر و شعر در پیشبرد اهداف انقلاب و نقش هنرمندان در گام دوم انقلاب صحبت کرد و در ادامه ۳۲ نفر برگزیده در بخش‌های مختلف جشنواره  معرفی شدند.

در بخش کلاسیک محمدحسین وفایى از قم، سعید تاج محمدى از خراسان رضوى، محمدمهدى خانمحمدى ازقم، شعبانعلى یازرلو ازگلستان، احمد ایرانى نسب از مازندران، محسن کاویانى از قم، محمد شکرى فرد از تبریز، حیدر منصورى از بوشهر،حسین خزایى از کرمانشاه و سیده مریم مؤیدى از اهواز برگزیده شدند.

در بخش ترانه خانم‌ها معصومه سادات شاکرى ازخراسان رضوى و زهرا سپه کار از اصفهان معرفی شدند و در بخش کودک و نوجوان هم فاطمه غلامى از یزد، طوبى زارع از یزد و معصومه مرادى از شیراز به عنوان نفرات برگزیده معرفی شدند.

در بخش طنز نیز احمد عظیمى از یزد، ایمان شایق از یزد، محمدحسین مهدویان از قم و مرضیه براتى از خراسان شمالى معرفی شدند و در بخش نیمایى و سپید هم سیده مرسده سلطانى از تهران و اسماعیل احمدى امجدى از کرمان به عنوان نفرات برگزیده معرفی شدند.

در بخش ویژه نیز از  قاسم رفیعا از خراسان رضوى، مجتبى حادق از گیلان، سید اکبر سلیمانى از لرستان، ندا نوروزى از تهران، شبنم فرضى زاده از اردبیل، محسن ناصحى از اصفهان، سید اسحاق فاطمى از مازندران، سمانه خلف زاده از قم (گویش عربى)، رحیم پورمند از آذربایجان غربى و بهرام مژدهى از گیلان تقدیر شد.

این مراسم با شعرخوانی چند نفر از شاعران و رونمایی از سرود جدید گلبانگ کویر، سخنرانی سردار شکارچی، تجلیل از خانواده شهید ارسلان و اجرای نقاشی زنده شهید ارسلان، رونمایی از کتاب‌هاى «زنان فصل بیدارى» (گزیده آثار ۱۰۰ بانوى برجسته شعر انقلاب)، «در امتداد فجر» (گزیده آثار شاعران برجسته و پیشکسوت شعر انقلاب) پیرامون محورهاى بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و کتاب در کوچه‌های پرتقال اثر دکتر مرادی و کتاب بیداری واژه‌ها اثر معصومه مرادی و مرضیه مرادی و کتاب آواز ترمه‌ها (مجموعه شعر شاعران انجمن شعر اوج هنر یزد) به کوشش عالیه مهرابی و کتاب در کوچه‌های آشتی‌کنان اثر علامرضا محمدی و اهدای جوایز و تجلیل از برگزیدگان به پایان رسید.

بخش‌های مختلف این جشنواره شعر کلاسیک، شعر کودک و نوجوان، شعر نیمایی و سپید، ترانه و شعر طنز به شمار می‌رود.

این جشنواره در موضوعات «بسیج شجره طیبه انقلاب»، «خودباوری خودکفایی و امید به آینده»، «خودسازی، جامعه سازی و تمدن نوین اسلامی»، «عزت و اقتدار ملی»، «جوانان و محور پیشرفت»، «فرجام برجام»، « ولایت، عاشورا، طلیعه ظهور عدالت علوی و مبارزه با افساد»، «هجو استکبار»، «راهیان نور، راویان عشق»، «اخلاق، معنویت»، «راهبرد مقاومت وحدت امت اسلامی» و «نگاه انقلابی، عمل جهادی، سبک زندگی ایرانی اسلامی» برگزار شد.

تعداد آثار ارسالی به این جشنواره پنج هزار و ۱۰۰ اثر از هنرمندان سراسر کشور بوده که چهار هزار و ۵۰۰ اثر آن در بخش عمومی و ۶۰۰ اثر در بخش ویژه قرار گرفت و پس از ارزیابی داوران جشنواره، در نهایت ۳۲ اثر به‌ عنوان آثار برگزیده جشنواره انتخاب و در مراسم اختتامیه که شامگاه یکشنبه سوم آذرماه معرفی شدند و مورد تجلیل قرار گرفتند.

برگزیدگان جشنواره ملی«در امتداد فجر» معرفی شدند در امتداد فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر