کد خبر: 837191 A

آئین رونمایی از آلبوم فراقی به آهنگسازی فوزیه مجد و امیر مهیار تفرشی پور در نیاوران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، آئین رونمایی از آلبوم فراقی به آهنگسازی فوزیه مجد و امیر مهیار تفرشی پور با حضور سفیر دانمارک شامگاه پنجشنبه 30 آبان ماه در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در این مراسم همچنین کوارتت زهی آتلاس از کشور دانمارک درحضور دنی عنان سفیر کشوردانمارک در ایران قطعاتی از این آلبوم را برای حاضرین در سالن نواخت.

در این مراسم دنی عنان (سفیر کشور دانمارک) با ذکر این مطلب که بسیار خوشحالم که امشب به  فرهنگسرای نیاوران آمده‌ام، گفت: تجربه حضور در فرهنگسرای نیاوران برایم بسیار جالب بود. همیشه از اجرای گروه‌های موسیقی کشوردانمارک همچون آتلاس در ایران  بازخوردهای مثبتی دریافت کرده‌ام. پیوند میان هنرمندان ایرانی و دانمارکی همواره منتج به نتایج بسیار درخشان و قابل تامل برای دو کشور ایران و دانمارک بوده است.

وی افزود: با وجود نا امنی‌های بسیاری که در منطقه وجود دارد تعامل و همکاری میان هنرمندان دو کشور هر روز بیشتر می‌شود. امیدواریم بتوانیم در آینده شاهد حضور هنرمندان بیشتری از کشور دانمارک برای تماشای ایران و فرهنگ غنی آن باشیم.

آنه سو، میرجم ترسا پترسون، آندرآس وستردال و توبیا ون در پالس، قطعاتی از فوزیه مجد، امیر مهیار تفرشی پور، امیر بکان و کارل نیلسن را اجرا کردند که مورد توجه حاضرین در سالن قرار گرفت.

در پایان این مراسم آلبوم فراقی رونمایی شد.

فوزیه مجد آهنگساز قطعه فراقی در سخنانی که در بروشور آلبوم موسیقی فراقی آمده است، در خصوص قطعه فراقی و چگونگی خلق این اثر چنین نگاشته است: پیش ار انقلاب در سال هایی که به گرداوری و آشنایی با موسیقی برخی از مناطق ایران پرداخته بودم، در شهرستان بیرجند و قائنات گه هنوز بخشی از خراسان یکپارچه بود، در شمال و شرق آن شهرستان با واژه فراقی و قطعاتی که با نام فراقی خوانده می‌شد آشنا شدم. فراقی‌ها را زن‌ها و مردها در روستاها می‌خواندند، بیت‌هایی که با یک ملودی ویژه و تکراری ادا می‌شدند. در حقیقت خواندن این فراقی‌ها و لیکوها، به روایتی در میان اندوه و فراق، در بخش عظیمی از شرق ایران رواج داشت. زمانی که نوشتن این قطعه را شروع کردم به نامی نیندیشیده بودم و از خود پرسیدم آیا این قطعه برای ویلن و ویلنسل نیز از فراق می‌گوید، آیا بیانی دیگر از این جدایی یا اندوه کیهانی است؟

شایان ذکر است آلبوم فراقی توسط انتشارات ماهور منتشرشده است.

آیین رونمایی آلبوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر