کد خبر: 836320 A

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان از ثبت پنج هنرمند پیشکسوت صنایع‌دستی استان در فهرست میراث ناملموس گنجینه زنده هنری ایران خبر داد.

به‌ گزارش ایلنا، فریدون الله‌یاری (مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان) در آیین رونمایی از چهاردهمین سری از مجموعه کتاب گنجینه هنر ایران، با ایراد سخنانی از تلاش اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان برای ثبت پنج هنرمند پیشکسوت صنایع‌دستی استان در فهرست میراث ناملموس گنجینه زنده هنری ایران خبر داد.

او با اعلام این مطلب افزود: با توجه به وجود بیش از ۶۰هزار هنرمند شناخته‌شده صنایع‌دستی که در بیش از ۱۹۹ رشته صنایع‌دستی در پهنه استان اصفهان فعالیت می‌کنند، کار خطیری در حوزه شناخت و معرفی این هنرمندان و هنر ارزشمندشان که یادگاری ارزشمند از هنر نیاکان است، پیش رو داریم.

الله‌یاری در ادامه با اشاره به شناسایی و ثبت پرونده برای بیش از ۴۰هزار هنرمند صنایع‌دستی در استان خاطرنشان کرد: در کنار شناسنامه‌دار کردن هنرمندان صنایع‌دستی، تاکنون ۵ نفر از هنرمندان پیشکسوت صنایع‌دستی استان که در قید حیات هستند، در فهرست میراث ناملموس به عنوان گنجینه زنده هنری ایران به ثبت رسیده‌اند.

جعفر جعفرصالحی (معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان) نیز با ایراد سخنانی با تبریک به نویسنده کتاب گنجینه هنر ایران تصریح کرد: جعفر کوشش با یاری هنرمندان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی این دیار تاکنون توانسته است در ۱۳ مجله به معرفی هنر و هنرمندان ایران و اصفهان بپردازد.

او در همین راستا تصریح کرد: امروز شاهد رونمایی از چهاردهمین جلد این کتاب هستیم و جالب است که این ۱۴ جلد به زبان انگلیسی به زیور طبع آراسته شده و در مجامع هنری بین‌المللی از جمله شورای جهانی صنایع‌دستی توزیع می‌شود.

جعفرصالحی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر جدا از ثبت ۲۰ نفر از هنرمندان پیشکسوت صنایع‌دستی استان در فهرست میراث‌ زنده هنری ایران، ۸۰ هنرمند پیشکسوت را هم شناسایی کرده‌ایم و تلاش داریم تا آنها را نیز در فهرست میراث ناملموس کشور به عنوان گنجینه زنده هنری ایران به ثبت برسانیم.

چهاردهمین مجله از مجموعه کتاب‌های معرفی هنر و هنرمندان ایران و اصفهان به همت جعفر کوشش، عصر روز گذشته رونمایی شد.

هنرهای سنتی میراث ناملموس میراث زنده هنری ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر