کد خبر: 834947 A

گروه «زروان» ۶ آذرماه با اجرای قطعاتی از آهنگسازان معروف جهان در کنسرتی با عنوان «شب امپرسیون» روی صحنه می‌رود.

به گزارش ایلنا، گروه «زروان» ۶ آذرماه با اجرای قطعاتی از آهنگسازان معروف جهان در کنسرتی با عنوان «شب امپرسیون» روی صحنه می‌رود.

علی قزانی (مدیر نوای شهر آشوب و تهیه‌کننده کنسرت گروه «زروان») درباره انتخاب نام این کنسرت گفت: نامگذاری مکتب امپرسیون که متعلق به اواخر سده نوزدهم میلادی است و از هنرهای تجسمی به سبک‌شناسی موسیقی راه یافته است، ریشه در لحظه تاثیرگذاری یک منظره در اولین نگاه مخاطب دارد.

وی عنوان کرد: استفاده از ترکیب‌های صوتی مبهم ولی متنوع، همراه با تعلیق و در عین حال بعضا دارای تغییرات ناگهانی و غیرمنتظره که در ذهن مخاطب تداعی گر درجات متنوع تیرگی و روشنی رنگ‌ها و همچنین فضای مه‌آلود است، می‌تواند مبنای این وام گیری از دایره واژگانی هنرهای تجسمی باشد.

قزانی با اشاره به کنسرت این گروه در آذرماه افزود: گروه «زروان» (رسیتال ویولن) ۶ آذر ۱۳۹۸ در تالار رودکی ساعت ۲۰ روی صحنه خواهند رفت.

وی همچنین درباره آثاری که در کنسرت گروه «زروان» اجرا خواهد شد، توضیح داد: در رسیتال ویولنی که توسط بابک کوهستانی نوازنده ویولن و ۲ همکار دیرینش در آنسامبل «زروان»، کارن سلاجقه نوازنده پیانو و نرگس فلاح پسند نوازنده ویولنسل اجرا خواهد شد، آثار ۲ آهنگساز فرانسوی شُهره به مکتب امپرسیونیسم یعنی کلود دبوسی و موریس راول آنچنان سنگینی می‌کنند که خواه ناخواه این اجرا را در ذهن مخاطب، اجرایی پیرامون موسیقی امپرسیونیستی به حساب می‌آورد. از این رو «زروان» نیز ترجیح را بر آن قرار داده تا یکدستی این کنسرت را از بین نبرد و از دیگر آثاری متناسب، در کنار آثار آهنگسازان نامبرده بهره ببرد.

قزانی ادامه داد: گرچه ۲ آهنگساز دیگر این برنامه، اتورینو رسپیگی ایتالیایی و اوژن ایزای بلژیکی مشخصا در زمره آهنگسازان امپرسیونیست محسوب نمی‌شوند اما هم عصر بودن آن‌ها با ۲ آهنگساز فرانسوی و همچنین تفکر غالب بر آثار منتخب آنها در این کنسرت (سونات ویلن و پیانو اثر رسپیگی و سونات ویولن سولوی شماره ۵ اثر ایزای) که المان‌های امپرسیونیستی در آنها دیده می‌شود قرابت شکلی و محتوایی قابل توجهی را در رپرتوار این کنسرت رقم زده است.

علاقمندان می‌توانند، بلیت‌های این کنسرت را از طریق سایت iranconcert.com خریداری کنند.

موسیقی وزارت ارشاد تالار تالار رودکی بنیاد رودکی تالار وحدت دفتر موسیقی علی قزانی شب امپرسیون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر