کد خبر: 834595 A

سید عباس صالحی مطرح کرد:

وزیر ارشاد گفت: تمرکززدایی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هنری از پایتخت به استان‌ها و شهرستان‌ها از جمله اهداف و رویکردهای محوری این وزارتخانه است که سال‌های اخیر برخی از آنها انجام شد و امور با قوت تمام ادامه دارد.

به گزارش ایلنا، سید عباس صالحی شامگاه امروز در دیدار نمانندگان انجمن‌های فرهنگی و هنری یزد با بیان اینکه تاکنون برای تحقق این هدف مهم شاهد اجرای بسیاری از برنامه‌های محوری کشور در استان‌ها هستیم افزود: این امر که با حمایت و استقبال فعالان و مسئولان فرهنگی مواجه شده در راستای تحقق عدالت فرهنگی اجرا می شود.

وی ادامه داد: تمام برنامه‌های فرهنگی و  هنری در بخش‌ها و رشته‌های مختلف اهمیت استانی دارد و پیش‌بینی شده با اختصاص بودجه‌های مناسب در راستای تمرکززدایی و اجرای عدالت فرهنگی از ظرفیت مناطق برای میزبانی خیلی از رویدادها استفاده مناسب به عمل آید.

وزیر ارشاد تصریح کرد: امضای تفاهم‌نامه میان این وزارتخانه و استانداری‌ها در این ارتباط پیش‌بینی که تاکنون با ۱۶ استان مبادله شد و جزو برنامه‌های مطرح و مهم دیگری است که تحقق آن به توسعه فرهنگ و هنری و احیای ظرفیت‌های مناطق کمک خواهد کرد.

صالحی متذکر شد: در این خصوص با استانداری یزد تفاهم‌نامه‌ای با ۸۰۰ میلیارد ریال  به امضا می‌رسد که اجرای کامل آن نقش مهمی در تقویت فعالیت‌های فرهنگی و هنری و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای گسترش برنامه‌ها در این استان دارد.

وی به اهمیت توجه و تقویت اقتصاد در مسائل فرهنگی و هنری به‌عنوان یک ضرورت و اولویت توسط دولت و وزارت‌ارشاد اشاره کرد و اظهار داشت: باید دولت ضمن حمایت از فعالان فرهنگی و هنری درباره واگذاری امور به بخش‌خصوصی در چارچوب مقررات اقدام کند.

وزیر ارشاد تصریح کرد: نباید به بخش فرهنگ‌وهنر تنها به عنوان یک بخش هزینه‌بر نگاه کرد بلکه باید با برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری از آن در حوزه اقتصادی و حمایت لازم از فعالان آن اقدام جدی انجام داد.

صالحی با اشاره به اینکه هم‌اکنون حدود ۳۰۰ هزار نفر در کشور فعالانه در فعالیت‌های فرهنگی و هنری مشارکت دارند آن را یک ظرفیت بسیار مهم و با ارزش دانست که باید زمینه حمایت و رسیدگی به آنها را بر اساس طرح مدون و عنایت به اقتصاد فرهنگ و هنر لحاظ کرد.

وی تصریح کرد: کارآفرینی در حوزه فرهنگ و هنر با ایجاد زیرساخت‌های مناسب و همچنین ارائه تسهیلات و سایر برنامه‌ها موضوع مهمی است که باید بیش از گذشته مورد عنایت قرار گیرد و وزارت ارشاد در این خصوص عنایت لازم دارد.

در این نشست تعدادی از رئیسان انجمن‌های فرهنگی و هنری به ضرورت حمایت‌های مادی و معنوی و فراهم کردن  زیرساخت‌ها و امکانات برای انجمن‌ها تاکید کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز پنجشنبه برای سفر سه روزه وارد یزد شد.

سید عباس صالحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر