کد خبر: 834029 A

مخدومی:

نویسنده ادبیات دفاع مقدس معتقد است: زبان هنرمند اسلحه نیست قلم است. هنرمند احساس ضرورت می‌کند که در بزنگاه‌های جامعه حضور فعال داشته باشد و نسبت به جامعه و مردمش ادای دین کند.

به گزارش ایلنا، رحیم مخدومی (نویسنده ادبیات دفاع مقدس) گفت: بزرگداشت شهدای هنرمند اقدامی بسیار پسندیده و قابل تقدیر است. هنرمندان متعهد به دلیل اینکه در جامعه انتخاب کرده‌اند تا نقش روشنگری داشته باشند، همواره به دنبال یافتن درمان دردها و تبدیل و ارائه آن به زبان جذاب آثار مختلف هنری هستند. زبان هنرمند اسلحه نیست قلم است. هنرمند احساس ضرورت می‌کند که در بزنگاه‌های جامعه حضور فعال داشته باشد و نسبت به جامعه و مردمش ادای دین کند. بسیاری از هنرمندان دهه ۶۰ بر اساس همین احساس تعهد و مسئولیت خطیر در جبهه‌ها حضور داشتند و هرکس به تناسب ظرفیت و توانایی خود، روح هنر و ارائه آثار هنری را در فضای خشن جبهه‌ها متبلور ساختند. کسانی که تئاتر کار می‌کردند در پشت جبهه‌ها اجرای نمایش را برعهده داشتند، موسیقیدانان، سرود و نغمات حماسی را اجرا می‌کردند و از لحاظ فضای بصری جبهه‌ها منقوش به تابلو نوشته‌ها، خطاطی‌ها و نقاشی‌های خوشنویسان و نقاشان بود.

نویسنده رمان جنگ پابرهنه‌ها افزود: هنرمندان امروز ما نیز می‌بایست همچون هنرمندان اوائل انقلاب و دفاع مقدس که جامعه هنری همچنان به آنها افتخار می‌کند، زمانه و فضای جامعه خویش را به خوبی تحلیل و بررسی کنند و براساس نیازهای جامعه و انقلاب اثر هنری خود را خلق کنند. در این صورت است که خالق اثری ماندگار و جاویدان برای همه نسل‌ها خواهند شد. در غیر اینصورت هنرش مقطعی و مشمول زمان حواهد شد و از بین رفتنی خواهد شد. در دهه‌های گذشته هنرمندان همه رشته‌های هنری در کشور آثار فراوانی خلق کردند اما با اندکی دقت و تامل درمی‌یابیم که آثار هنرمندان متعهد و دردآشنایی که شاید دیگر درمیان ما هم نباشند در دل مردم جاودانه و زنده است.

مراسم شاهدان شیدایی به صورت مشترک با همکاری سازمان بسیج هنرمندان کشور و مرکز بسیج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قرار است از هنرمندان شهید رشته‌های هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، فیلم، موسیقی و سرود، عکاسی، شعر، ادبیات داستانی و خوشنویسی تقدیر و تجلیل به عمل آورد.

این مراسم بیست و هفتم آبان ماه در تالار اندیشه حوزه هنری با حضور خانواده معظم شهدا، مسئولان کشوری و لشکری، هنرمندان، مدیران و چهره‌های برجسته فرهنگی و هنری و اصحاب رسانه برگزار خواهد شد.

بزرگداشت شهدای هنرمند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر