کد خبر: 833735 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان تأکید کرد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان گفت: آزادسازی زمین‌های عرصه قلعه تاریخی فلک‌الافلاک خرم‌آباد که در اختیار نیروهای نظامی (ارتش و سپاه پاسداران) بود، آغاز شده است.

به‌گزارش ایلنا، سیدامین قاسمی (مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان)، با اشاره به تلاش‌ها برای ثبت جهانی فلک‌الافلاک تصریح کرد: بخشی از عرصه قلعه تاریخی فلک‌الافلاک در اختیار نیروهای نظامی بود که برای ثبت جهانی این اثر تاریخی باید این عرصه‌ها آزاد می‌شد که خوشبختانه با رهنمودهای وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و همکاری‌های استاندار لرستان، روند آزادسازی این عرصه‌ها در حال انجام است.

او افزود: سال ۹۶، نشستی درخصوص واگذاری عرصه قلعه تاریخی فلک‌الافلاک به اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با حضور استاندار لرستان و فرماندهان ارتش و سپاه پاسداران استان، برگزار شد که در این نشست تصمیم نهایی درخصوص واگذاری عرصه‌های در اختیار نیروهای نظامی اتخاذ و مقرر شد سپاه پاسداران و ارتش برای واگذاری با این اداره‌کل همکاری کنند.

قاسمی اضافه کرد: نیروهای ارتش عرصه و املاکی را که در اختیار آن‌ها بود تخلیه کرده‌اند و از اوایل سال ۹۷، روند مرمت و سامان‌دهی املاک و بناهایی که تا پیش از این در اختیار ارتش بود، آغاز شد.

او ادامه داد: درحال حاضر روند واگذاری زمین‌های در اختیار سپاه نیز آغاز شده و مراحل اداری خود را طی می‌کند و به‌زودی این عرصه نیز در اختیار اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان قرار می‌گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان یادآور شد: بعد از واگذاری کامل زمین‌های در اختیار نیروهای نظامی، طرح مدیریت جامع برای این املاک و عرصه‌ها آغاز خواهد شد؛ بر اساس این طرح املاک و بناهای مورد نیاز مرمت و سامان‌دهی می‌شوند و ساختمان‌ها و بناهایی که فاقد ارزش ثبت و حفظ هستند و ممکن است در روند ثبت این قلعه تاریخی مشکلی ایجاد کنند، حذف می‌شوند و این عرصه‌ها به‌طور کامل سامان‌دهی خواهند شد.

او در ادامه صحبت‌های خود گفت: از نیروهای سپاه و ارتش، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و نیز از استانداری لرستان برای کمک به آزادسازی زمین‌های اطراف قلعه تاریخی فلک‌الافلاک به‌صورت ویژه تشکر می‌کنیم؛ به‌طور حتم آزادسازی این زمین‌ها و سامان‌دهی آن‌ها به ثبت جهانی این اثر تاریخی ارزشمند کمک می‌کند.

قاسمی اضافه کرد: قلعه تاریخی فلک‌الافلاک در حال حاضر در فهرست موقت یونسکو قرار دارد و ثبت جهانی آن با همت همه مسئولان از جمله وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌طور جدی آغاز خواهد شد.

فَلَک‌الافلاک ثبت جهانی فلک‌الافلاک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر