کد خبر: 833454 A

نمایشگاه گروهی‌نقاشی «تصعید» در گالری علیها افتتاح می‌شود.

به گزارش ایلنا،‌ نمایشگاه گروهی‌نقاشی «تصعید» به کیوریتوری رامین سعیدیان جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ در گالری علیها افتتاح می‌شود.

سعیدیان در «تصعید» به بازخوانی مفهوم والایش که از نظریات زیگموند فروید عصب‌شناس و روانکاو مشهور اتریشی است می‌پردازد. فروید معتقد بود انواع فعالیت‌های انسان، مخصوصا آنهایی که ماهیت هنری دارند، جلوه‌هایی از تکانه‌های نهاد(غرایز) هستند که به راه‌های خروجی جامعه پسند منحرف شده‌ است. رامین سعیدیان فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد پژوهش‌هنر است. پژوهش‌های او متمرکز است بر نشانه‌شناسی تصویری و بررسی‌های نظری نشانه‌شناسی مدرن که خوانش یا تاویل متن تصویری را معنا می‌کند.

او در بیانیه نمایشگاه نوشت: هر انسانی حداقل دو نفر است. بنابراین ما دو مؤلف و دو مخاطب داریم. مؤلف و مخاطب خودآگاه و ناخودآگاه. مؤلف خودآگاه ترسیم می‌کند، از معلومات خود در هنر سود می‌برد. مؤلف ناخودآگاه با تردستی، اشکال او را عوض می‌کند و در معانی غیرمتعارف به کار می‌برد و سمبل‌های ناشناخته می‌آورد. مخاطب به قول خودش دارد اثر هنری را می‌بیند اما حواسش جای دیگری است، فرمی، صحنه‌ای، وصفی دقایقی است که او را با خود برده است. امروزه بعضی از فوت و فن های ناخودآگاه را خودآگاه اعمال می‌کند، اما نباید پنداشت که دست ناخودآگاه رو شده است، ناخودآگاه مواضع خود را پنهان‌تر کرده و به حیطه‌های ناآشناتر و دورتری می‌رود.

در این نمایشگاه، سعیدیان نقاشی‌هایی از رامین سعیدیان، مینا اخوان، مینا جعفری، زهرا زینعلی، پگاه سلیمی، محمد‌علی فاموری، رضا فاموری، شیرین کرمی‌مفرد، سعیده محمدی‌پناه را بر مبنای نظریه «تصعید» گردآوری کرده است.

نمایشگاه «تصعید» تا ۵ آذر ۱۳۹۸ ادامه خواهد داشت و علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به گالری علیها به آدرس تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به میدان قدس، کوچه ماهروزاده، کوچه رمضانیان، ابتدای کوچه احمدی‌مقدم، شماره۳۱، طبقه اول مراجعه کنند. گالری شنبه‌ها تعطیل است.

گالری علیها نمایشگاه گروهی‌نقاشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر