کد خبر: 832838 A

شامگاه امروز انجام شد؛

مراسم اختتامیه بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اختتامیه بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر با معرفی برگزیدگان شامگاه یکشنبه نوزدهم آبان در سالن منطقه آزاد اروند برگزار شد.

شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی) در این مراسم گفت: در مراسم پایانی جشنواره جا دارد یاد کنیم از حماسه بزرگ فتح خرمشهر که مفهوم مقاومت با این اتفاق تاریخی مضمون ویژه‌ای را در زندگی اجتماعی ما جاری کرد و همه ما مدیون کسانی هستیم که این واقعه بزرگ را شکل دادند.

کرمی با بیان اینکه «وقتی دو دهه از برگزاری یک جشنواره می‌گذرد باید ضرورت و امکانش به عنوان اتفاقی اثربخش در جامعه هنری جاری شود و این برای همه ما واجد ارزش است» ادامه داد: هر سال شاهدیم که مفهوم مقاومت در یک جشنواره موضوعی با خلق آثار هنری و نمایشی شکل می‌گیرد که سهم عمده آن به هنرمندان آبادان برمی‌گردد که آغازگر این رویداد بودند.

مدیرکل هنرهای نمایشی جشنواره‌ تئاتر فتح خرمشهر را به‌عنوان یک جشنواره موضوعی، رویدادی مهم برای سیاست‌گذاران فرهنگی خواند و با سپاس ویژه از حمیدرضا آذرنگ به‌عنوان دبیر بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، گفت: او دوست و هم‌دوره من بود و از علاقه‌اش به این حوزه باخبر بودم؛ وقتی از آذرنگ برای قبول این مسئولیت دعوت کردم با کمال میل پذیرفت و گفت سهمی است که باید در هنر مقاومت ادا کنم.

کرمی خاطرنشان کرد: آذرنگ همیشه بهترین آثار را در حوزه مقاومت تولید کرده و با علاقه وافر و عشق بی‌پایان در این حوزه فعالیت کرده و ادای دین او با قبول مسئولیت دشواری بود که در این جشنواره به عهده گرفت. من شاهد بودم چطور چند ماه اخیر چندین نقش در فیلم و سریال را نپذیرفت تا بتواند این مسئولیت را به خوبی ایفا کند. او برنامه‌ای ایده‌آل برای جشنواره داشت و سعی کرد برنامه را به خوبی برگزار کند و امروز، این مراسم هم حاصل تلاش او و همکارانش است.

در ادامه مراسم بزرگداشتی برای حمید مهرآرا و علی غلامی دو هنرمند فقید پیشکسوت تئاتر خرمشهر و آبادان برپا شد و پس از آن مدیرعامل منطقه آزاد اروند سخنرانی کرد.

در ادامه سه نمایش از سوی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس تقدیر شدند که به شرح زیر است:

محیطی:

نمایش «مترسک و کلاغ‌ها»/فاطمه اعزازی

کوتاه:

نمایش «بیر دریا سئوگی»/عباس خلیفه‌لو

صحنه‌ای:

نمایش «دست‌هایت کو مم حسن»/رضا کرمی‌زاده

پس از پخش یک برنامه موسیقی محلی، حمیدرضا آذرنگ در ادامه مراسم روی صحنه آمد و ضمن تشکر از مدیران و‌مسئولانی که او را در این مسیر یاری کردند، از عدم همکاری برخی نهادها علیرغم وعده‌هایی که داده‌اند گلایه کرد و خاطرنشان کرد: معمولا دبیران در این موقعیت باید گزارش بدهند اما من گزارش ها را به آینده موکول می کنم.

او در ادامه متنی را قرائت کرد.

پس از آن، برگزیدگان جشنواره به شرح زیر معرفی شدند:

بخش محیطی و میدانی:

*نمایش برگزیده: «مترسک و کلاغ‌ها»/فاطمه اعزازی

بخش نمایش‌های کوتاه:

بیانیه هیات داوران این بخش متشکل از یوسف باپیری، پیام فروتن و اشکان خیل‌نژاد قرائت و برگزیدگان بدون ترتیب معرفی شدند؛ متن بیانیه به شرح زیر است:

«دوستان و هم‌کاران ما در بخش تئاترهای کوتاه صحنه‌‌ای بیست‌ودومین جشن‌واره‌ی ملی تئاتر فتح خرم‌شهر سلام؛

متاسفانه جدای از تماشای آثارتان گفت‌وگویی میان‌مان شکل نگرفت تا ایده‌های‌مان را با‌ شما به اشتراک بگذاریم؛ ما باور داریم هر رقابتی می‌تواند خشونت‌آمیز باشد، چون کلیدواژه‌ی آن «حذف‌کردن دیگری» است و یکی را بر دیگری ترجیح‌دادن است. پس ما با نسبی‌دانستن امر داوری، سعی کردیم با چگونگی انتخاب‌هایمان بخشی از این خشونت اعمال‌شده‌ را تقلیل دهیم. به همین منظور، به جای تفکیک سنتی بخش‌ها به افراد باذوق و مستعد خارج از نقش‌ها یا وظایف‌شان در روند اجرا نگاه کردیم.

از طرفی ما میان آثار اجراشده تفاوت چندانی ندیدیم و همه‌ی گروه‌ها از نداشتن منطقِ اجرایی مناسب برای فرم‌های پیشنهادی رنج می‌بردند. این فرم‌ها، نخستین انتخاب‌ها و گاهی فقط انتخابی از فرم‌های کلیشه‌‌‌ای رایج تاتر بودند. و از این بابت با نهایت احترام به گروه‌های شرکت‌کننده بسیار متاسف و ناراحت شدیم.

در پایان جدای از معرفی سه فرد، از شما دعوت می‌کنیم که با نیروهای دیگر شهرها دست‌به‌دست هم دهید و این رقابت خشونت‌بارِ جشن‌واره‌ها را پایان دهید؛ کنش‌گران اصلی تئاتری و سینمای ما لزومن برندگان این رقابت‌ها نبودند و گاه خود جزو شکست‌خوردگان این جشنواره‌ها هستند. این رقابت‌ها از تئاتر به مثابه یک نهاد اجتماعی یک پدیده‌ی ضد اجتماعی ساخته و به جای ساختن رابطه‌های اجتماعی آن‌ها را نابود می‌کند.»

برگزیدگان:

*مریم ترسی برای بازی در نمایش «بوی خاکستر» از منطقه آزاد ارس

*امیر نصیری برای طراحی و کارگردانی نمایش «اعظم» از کازرون

*علی نبی‌پور نگارش و بازی در نمایش «آخرین دکل از اولین پادگان جنگ» از خارک

بخش نمایشنامه‌نویسی:

*برگزیده: رضا گشتاسب برای نمایشنامه‌های «غراب شیطان» و «دست‌هایت کو مم حسن»

*رتبه دوم: زهرا قلی‌زاده برای نمایشنامه «دو سرباز در سیاه‌چال زمان»

*رتبه سوم: علی میرزاعمادی برای نمایشنامه «قهرمانان»

برگزیدگان بخش نمایش‌های صحنه هیئت‌داوران بخش صحنه؛ کوروش نریمانی، فریبا متخصص و شیوا مسعودی برگزیدگان خود را معرفی کردند. بخش طراحی بروشور: در بخش طراحی بروشور هیئت‌داوران هیچ اثری را شایسته تقدیر ندانستند. بخش نور: محمد صالح کرمی برای طراح نور نمایش «غراب شیطان» از میناب موردتقدیر قرار گرفت. سعید فیوضی برای طراح نور نمایش «نامه‌هایی به دخترم سهراب» از آبادان موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد. بخش گریم: نازنین نادر پور برای طراحی گریم نمایش «دست‌هایت کو مم حسن» از یاسوج موردتقدیر قرار گرفت. مینا پناه‌پور برای طراحی گریم نمایش «دست‌هایت کو مم حسن» از یاسوج موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد. بخش طراحی لباس: مریم مرادی برای طراحی لباس نمایش «شلب» از خرمشهر موردتقدیر قرار گرفت. نسرین صابری برای طراحی لباس نمایش «غراب شیطان» از میناب برنده لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد. بخش موسیقی: آرش خوشنام برای آهنگسازی نمایش «تلاقی-گزارش یک واقعه از پیش اعلام‌نشده» از اندیمشک موردتقدیر قرار گرفت. در این بخش، حسین اصیلی برای آهنگسازی نمایش «غراب شیطان» از میناب از میناب موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد. بخش طراحی صحنه: حسین ذوالفقاری و حمید بقایی برای طراحی صحنه نمایش «شلب» از خرمشهر موفق به کسب رتبه سوم این بخش،‌ برنده لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد. علی حیدری برای طراحی صحنه نمایش «نامه‌هایی به دخترم سهراب» از آبادان موفق به کسب رتبه دوم این بخش، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد. رضا کرمی زاده طراح صحنه نمایش «دست‌هایت کو مم حسن» از یاسوج موفق به دریافت رتبه اول، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد. بخش بازیگر زن: پریسا دوستی بازیگر نمایش «حال همه ما خوب است» از زنجان در این بخش موردتقدیر قرار گرفت. آمنه پورحسینی بازیگر نمایش «لگاح» از خرمشهر و الهام امینی بازیگر نمایش «رمان سم‌پاشی» از بوشهر به‌طور مشترک موفق به کسب رتبه سوم، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شدند. مهنوش بلیان بازیگر «تلاقی-گزارش یک واقعه از پیش اعلام‌نشده» از اندیمشک موفق به کسب رتبه دوم در این بخش، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد. طیبه نیک آزاد بازیگر نمایش «نامه‌هایی به دخترم سهراب» از آبادان موفق به کسب رتبه اول در این بخش، تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد. بخش بازیگر مرد: محسن خدادادی بازیگر نمایش «تلاقی-گزارش یک واقعه از پیش اعلام‌نشده» از اندیمشک و جعفر قاسمی بازیگر نمایش «غراب شیطان» از آبادان در بخش بازیگری مرد موردتقدیر قرار گرفتند. امین مطورچی بازیگر نمایش «شلب» از خرمشهر موفق به کسب رتبه سوم این بخش، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد. رضا یاوری بازیگر نمایش «حال همه ما خوب است» از زنجان موفق به کسب رتبه دوم این بخش، لوح تقدیر و جایزه نقدی جشنواره شد. اکبر آئین بازیگر نمایش «دست‌هایت کو مم حسن» از یاسوج موفق به کسب رتبه اول این بخش، لوح تقدیر، تندیس و جایزه نقدی جشنواره شد.

انتهای پیام/
تئاتر خشونت رقابت خرمشهر دومین جشنواره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر