کد خبر: 832246 A

یک اتنوموزیکولوژیست مطرح کرد:

یک پژوهشگر عرصه موسیقی که فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد است، درباره موسیقی کاربردی گفت: موسیقی‌شناسی کاربردی در واقع گونه‌ای از موسیقی‌شناسی محسوب می‌شود که همواره به دنبال خدمت است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دوازدهمین دوره جشنواره موسیقی در شهر کرمان در حال برگزاری است. در این جشنواره علاوه بر اجرای موسیقی توسط گروه‌های مختلف از سراسر کشور نشست‌های پژوهشی نیز برگزار می‌شود. یکی از نشست‌های تخصصی روز شنبه 18آبان‌ماه در رابطه با مقاله پیام یوسف بود.

مقاله پیام یوسف که فارغ‌التحصیل دانشگاه هاروارد و اتنوموزیکولوژ است و یافته‌های پژوهشی خود را به دانشگاه محل تحصیلش ارائه داده، به موسیقی‌شناسی کاربردی در مواجه با تغییرات فرهنگ‌هایی موسیقی اقوام اختصاص دارد.

 پیام یوسف ابتدای سخنانش گفت: موسیقی‌شناسی کاربردی در واقع گونه‌ای از موسیقی‌شناسی محسوب می‌شود که همواره دنبال خدمت است.

یوسف افزود: به‌طور معمول موسیقی‌شناس‌ها عادت دارند برای مشاهده و پژوهش ماه‌ها به محلی مشخص بروند و به مصاحبه و تحقیق بپردازند. آنها همچنین عادت دارند دستاوردهای پژوهشی خود را تا مدت زمانی طولانی در قالب مقالات متعدد ارائه کنند.

این اتنوموزیکولوژیست در ادامه گفت: تصورم این است که چشم‌انداز یک اتنوموزیکولوژ باید فراتر از این‌ها باشد زیرا می‌تواند خدمات  بیشتری ارائه دهد. به‌طور مثال جشنواره موسیقی نواحی نمونه ایده‌آل یک خدمت است. جشنواره موسیقی جوان هم دقیقا چنین ویژگی‌هایی دارد.

پیام یوسف در بخش دیگری از سخنانش به پدیده «جهانی‌شدن» پرداخت و درباره امپریالیسم فرهنگی صحبت کرد.

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی از ۱۶ تا ۱۹ آبان‌ماه با حضور ۲۸۰ هنرمند موسیقی اقوام در کرمان در حال برگزاری است.

وزارت ارشاد دفتر موسیقی موسیقی نواحی دوازدهمین جشنواره موسیقی جوان اتنوموزیکولوزیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر