کد خبر: 830457 A

لایه نگاری تپه باستانی قلا، گیلان غرب استان کرمانشاه یکی از شاخص‌ترین تپه‌های باستانی حوزۀ زاگرس مرکزی با هدف تعیین توالی فرهنگی انجام شد.

به گزارش ایلنا، هوشنگ رستمی (سرپرست هیئت باستان شناسی) با اعلام خبر انجام لایه نگاری تپه باستانی قلا، گیلان غرب استان کرمانشاه یکی از شاخص‌ترین تپه‌های باستانی حوزۀ زاگرس مرکزی، گفت: این تپه باستانی در سال ۱۳۴۹ در فهرست آثار ملّی به ثبت رسید. موقعیت کاملاً استراتژیک و قرار داشتن تپۀ یاد شده در آستانۀ مسیر مواصلاتی و باستانی خراسان بزرگ (بین النهرین به فلات مرکزی) در کنار تراکم بالای شواهد و بقایای فرهنگی مشهود بر سطح و پیرامون آن، گویای غنای باستانی تپه  قلا و نقش موثر آن در بستر مطالعات باستان شناسی دوران تاریخی و پیش از تاریخ غرب ایران و حوزۀ زاگرس مرکزی است.

این باستان شناس تصریح کرد: نخستین فصل از کاوش‌های باستان شناسی تپه قلا با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با هدف لایه نگاری این تپه و تعیین توالی فرهنگی دشت گیلان غرب انجام شد.

 وی گفت: در این پروژه با توجه به عوارض فیزیکی تپه و در نظر داشتن امکان دستیابی به بیشترین لایه‌های باستانی، گمانه‌ای در جبهۀ جنوب غربی تپه تعیین حدود شده و مورد کاوش قرار گرفت.

به گفته رستمی، مبنای کار در این پروژه، شناسایی، ثبت و ضبط شواهد باستان شناختی و لایه‌های استقراری دوره‌های مختلف است.

سرپرست هیئت باستان شناسی خاطرنشان کرد: مضاف بر این به منظور دستیابی به قطعیت هر چه بیشتر و تامین غایی اهداف این فصل، نمونه‌های لازم جهت انجام مطالعات آزمایشگاهی و گاهنگاری مطلق نیز برداشت خواهد شد.

او با بیان اینکه تا کنون شواهد مهمی از دوران ساسانی و اشکانی بدست آمده ابراز امیدواری کرد در ادامه کاوش به سوالات مهمی که پاسخ به آنها دغدغه آغاز این پروژه بوده پاسخ داده شود.

25

تپه باستانی گیلان غرب دوران ساسانی و اشکانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر