کد خبر: 827084 A

سرپرست یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمان از کشف هشت قطعه سکه متعلق به دوره ساسانی در شهرستان بم خبر داد.

به گزارش ایلنا، سیدهادی جعفری (سرپرست یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمان) با اشاره به اینکه در حین انجام عملیات خاک برداری و تسطیح اطراف یک قبرستان قدیمی در شهرستان بم هشت قطعه سکه قدیمی نمایان شد، اظهار کرد: با اطلاع‌رسانی سریع مقامات محلی، بلافاصله نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی به منطقه اعزام و در محل مستقر می‌شوند تا از هرگونه تخریب و یا حفاری غیرمجاز توسط افراد سودجو جلوگیری به‌عمل آید.

او با بیان این‌که در ادامه تیم کارشناسان باستان‌شناسی مستقر در پایگاه ثبت جهانی ارگ بم به منطقه مذکور اعزام شدند، افزود: در بررسی‌های اولیه مشخص شد سکه‌‌های مکشوفه متعلق به دوران ساسانی است.

جعفری با تاکید بر اینکه در حال حاضر از انجام هرگونه عملیات عمرانی در منطقه آثار مکشوفه جلوگیری شده است، تصریح کرد: طبق گزارش اولیه کارشناسان باستانشناسی منطقه مذکور فاقد اثر تاریخی و محوطه باستانی است.

او با اشاره به اینکه تا پایان بررسی‌ها و تکمیل گزارش نهایی هیچ فعالیت عمرانی در منطقه انجام نخواهد شد، خاطرنشان کرد: هم اکنون نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی به صورت ۲۴ ساعته در این منطقه مستقر هستند تا از انجام هرگونه تخریب و یا حفاری غیرمجاز احتمالی جلوگیری شود.

باستانشناسی حفاری غیرمجاز سکه ساسانی پایگاه ثبت جهانی ارگ بم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر