کد خبر: 823285 A

مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تاکید کرد:

حمیدی‌مقدم گفت: شیوه‌نامه حمایتی مرکز به صورت آنلاین منتشر می‌شود و هر فرد که طرح و فیلمنامه‌ای دارد، می‌تواند با ارائه طرح خود مراحل بررسی آن را از طریق سایت دنبال کند.

به گزارش ایلنا، نخستین نشست رسانه‌ای محمد حمیدی‌مقدم (مدیرعامل جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی) با هدف تبیین فعالیت‌ها و رویکردهای این مرکز در حوزه تولید مستند، انیمیشن و فیلم سینمایی تجربی وتاکید بر شیوه‌نامه حمایتی جدید این مجموعه صبح امروز-23 مهر ماه- در سالن حقیقت مرکز گسترش برگزار شد.

محمد حمیدی‌مقدم درباره پنج جایگاه اصلی مرکز گسترش در سینمای ایران گفت: مرکز گسترش در وضعیت فعلی سینما از پایگاه‌های اصلی تولید فیلم مستند است. به لحاظ قرارگیری در جشنواره جهانی و تولید آثار قابل تامل، تنوع گونه‌ها و ژانرهای متفاوت مستند و همچنین زیرمجموعه‌های خارج از مستندها و رئالیسم‌های اجتماعی مرکز قابلیت بسیاری دارد.

حمیدی مقدم با تاکید بر این که مرکز گسترش در زمینه تولید انیمیشن هم تاثیرگذار است، تصریح کرد: این صنعت با توجه به زیرساخت‌ها و قابلیت‌هایش جایگاه اساسی در مرکز دارد و به خوبی حمایت ویژه خود را از انیمیشن کوتاه تجربی خلاقانه نشان داده است. با بررسی جشنواره‌های جهانی متوجه می‌شویم مرکز هر ماه خبرهای خوبی در زمینه دریافت جوایز بین‌المللی دارد. هدف ما ورود به بازار جهانی با توجه به استعدادهای موجود در حوزه انیمیشن کوتاه است که پلی برای ورود به انیمیشن بلند و تعامل با خارجی‌هاست و امیدواریم این نگاه هنری ما را به سینمای جهان متصل کند.

مدیرعامل مرکز گسترش با بیان اینکه فیلم‌های تجربی هم مانند انیمیشن با فراز و فرود و رفت و برگشت‌های مدیریتی دچار نقصان بوده‌اند، گفت: امسال با حمایت حسین انتظامی و مدیر سابق مرکز، تولید فیلم‌های تجربی به مرکز برگردانده شد و فیلمسازان کوتاه که در مرحله عبور از فیلمسازی کوتاه به بلند هستند و تمایلی به ساخت فیلم‌های سینمای بدنه ندارند، با سرمایه‌گذاری مرکز فضایی برای ساخت فیلم تجربی یافتند. سینمای تجربی با توجه به نگاه نویی که دارد می‌تواند راهگشا بوده و هوای جدیدی در سینمای داستانی با توجه به نگاه و فرم‌هایش ایجاد کند.

وی در ادامه افزود: نگاهی از گذشته در مرکز گسترش وجود داشته تحت این عنوان که تهران مرکز نیست و این نگاه باعث ایجاد خانه‌های مستند در شهرستان‌ها شد و اشتیاق فیلمسازان شهرستانی با وجود این خانه‌ها تا حدی پوشش داده شد. با حمایت اداره کل ارشاد استان‌ها مرکز و آنها دو بازوی حمایت از خانه‌های مستند شدند و امیدواریم شاهد اتفاق‌های خوبی در این زمینه باشیم. امسال در آمار درخواست حضور فیلم‌های مستند در جشنواره سینماحقیقت این اشتیاق فیلمسازان شهرستانی مشهود بود.

حمیدی مقدم با تاکید بر برگزاری جشنواره سینماحقیقت به عنوان مهم ترین جشنواره مستقل از جهت پرداخت به سینمای مستند در خاورمیانه افزود: با توجه به سیاست شفافیت و اجرای این سیاست در وزارت ارشاد با اهمیت ویژه‌ای که آقای انتظامی به این موضوع دارد، شیوه‌نامه مرکز گسترش که کار جدیدی است، طراحی شد. این شیوه‌نامه در سازمان‌های دیگر هم طراحی خواهد شد. ما انتشار این شیوه‌نامه را با جلسه امروز همراه کردیم و همه چیز در حوزه حمایتی با نگاه عادلانه در تقسیم منابع برای همه فیلمسازان قابل رصد هست و همه از طریق وبسایت مرکز و سازمان سینمایی می‌توانند به آن دست پیدا کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شیوه‌نامه حمایتی مرکز به صورت آنلاین منتشر می‌شود و هر فرد که طرح و فیلمنامه‌ای دارد، می‌تواند با ارائه طرح خود مراحل بررسی آن را از طریق سایت دنبال کند. به این طریق از ارائه طرح‌های مشترک و تکراری جلوگیری می‌شود. ما از هر پیشنهاد تازه‌ای در این شیوه‌نامه استقبال می‌کنیم تا بتوانیم نگاه‌های جدیدی را اعمال کنیم.

شیوه نامه حمایتی ساخت فیلم مستند به صورت آنلاین منتشر می شود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر