کد خبر: 822748 A

لعیا جنیدی:

معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: لایحه شفافیت؛ لایحه جامع است که دولت در آن سعی کرده زیرساخت حقوقی درستی را ایجاد کند.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، لعیا جنیدی (معاون حقوقی رئیس جمهور) در  همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات گفت: شفافیت، پاسخ‌گویی، حکومت و جامعه باز یک مطالبه عمومی است و کلید این موضوع شفافیت است. وجود انسان آگاه هم بر دسترسی آزاد به اطلاعات است. به این ترتیب به جای اینکه بخواهم تحلیل مبانی را انجام دهم، می‌خواهم به تلاش‌هایی که دولت در این زمینه انجام داده بپردازیم.

وی ادامه داد: اول قانون انتشار آزاد اطلاعات است که تلاش جدی این دولت بوده و تنها ۱۰۰ کشور در جهان هستند که چنین قانونی دارند و ایران هم جز آنها است. همچنین در این سال‌ها ما دو لایحه آماده کردیم که یکی از آنها لایحه شفافیت است که همین حالا در حال بررسی است. مدیریت تعارض منافع در قوانین عمومی نیز لایحه دیگر ماست. همچنین لایحه ارتقای اداری مقابل با فساد نیز داشتیم که در حال تغییر مقابله با فساد است. این لوایح رویکردشان پیشگیری از فساد و التزام دادن به وضعیت اطلاعات است.

جنیدی در ادامه بیان کرد: لایحه شفافیت، لایحه جامعی است که دولت در آن سعی کرده زیرساخت حقوقی درستی را ایجاد کند. من به این لوایح، لوایح برخورد با انسان بالغ و جامعه بالغ می‌گویم که در آن درجه‌ای از برخورد با بلوغ در نظر گرفته شده که به پیشگیری از جرم تاکید دارد. لایحه شفافیت تمام نهادها را در نظر گرفته و سعی کردیم دامنه شمول آن گسترده باشد و افراد را ملزم به رعایت قانون کند. دامنه این لایحه گسترده بوده و ضمانت اجرا آنها خیلی گسترده هستند.

وی افزود: نگاه ما ایجاد زیرساخت بود و تند و کیفری نیست. همچنین در این لوایح این موضوع در نظر گرفته شده که بتوان از سرمایه‌های بخش خصوصی در بخش عمومی استفاده شود. همچنین در راستای مصلحت در بحث شفافیت و حریم خصوصی استثناعاتی نیز در نظر گرفته شده است که در همه جای دنیا نیز به همین صورت است.

معاون حقوقی رئیس جمهور ضمن بیان اینکه ما در این موضوع با مشکلاتی نیز مواجه هستیم، گفت: اطلاع رسانی گسترده که در فضای مجازی فراهم شده مشکلاتی را نیز به همراه دارد. جامعه‌ای که تقریبا یک دهه است با این انفجار اطلاعاتی در فضای مجازی همراه شده است. هدف ما از این لوایح اداره بهتر جامعه است نه ایجاد یک جامعه منفعل. اینکه فساد در این مملکت هم هست، چون امر نسبی است و در جاهای دیگر هم وجود دارد. با فساد باید مقابله کرد اما نباید شیرازه کشور را از هم گسست. همانطور که در متن این لوایح قانون برای جامعه بالغ در نظر گرفته شده، در اجرا نیز نخبگان ما به واکنش یک جامعه بالغ فکر کنند که اگر این کار را نکنیم این خود پاشنه آشیلی می‌شود برای ایجاد مشکلات دیگر وضعیتی که اکنون حاکم است، ضد هدف ما عمل می‌کند که درست نیست.

با فساد باید مقابله کرد اما نباید شیرازه کشور را از هم گسست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر