کد خبر: 822429 A

کارگردان نمایش میدانی «تنهاتر از مسیح» مطرح کرد؛

کارگردان «تنهاتر از مسیح» گفت: این کار بدون داشتن یک چهره‌ مشهور به مخاطب لذت می‌دهد درحالی‌که کارهای شاخص با حضور سلبریتی‌ها این لذت و دل‌نشینی را به تماشاگر هدیه نمی‌کند. در این کار،‌ یک شخصیت جهانی به نام امام حسین(ع) حضور دارد که از همه سلبریتی‌ها بالاتر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، چند شبی می‌شود که اجرای نمایش بزرگ میدانی «تنهاتر از مسیح» به کارگردانی حسن بزرا و تهیه‌کنندگی علی اسماعیلی در محوطه بوستان ولایت آغاز شده و تا ششم آبان ماه نیز ادامه دارد. این نمایش سال گذشته نیز توسط موسسه ققنوس زیر نظر سازمان فرهنگی رسانه‌ای اوج اجرا شد و قرار بر این بود برای سال‌ آتی در مسیر پیاده‌روی اربعین این نمایش اجرا شود اما به دلیل مشکلات مالی این اتفاق نیفتاد. در حال حاضر کار با حجم بزرگ دکور در سه طرف تماشاگر و در یک فضای مسقف اجرا می‌شود و شبانه چندین هزار نفر به تماشای آن می‌نشینند.

حسن برزا کارگردان «تنهاتر از مسیح» که پیش‌تر در «فصل شیدایی» نیز حضور داشت، به ایلنا گفت: هر نمایش،‌ متناسب با فضای کار،‌ مخاطب و محتوا ویژگی‌های مختلفی را شامل می‌شود. قیاس دو نمایش از نظر من درست نیست چراکه هر نمایش علاوه بر ویژگی‌های مثبت،‌ ویژگی‌های منفی‌ای نیز دارد. اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که هر دو کار در زمان‌های خودش استقبال فراوانی را شامل شد.

تنهاتر از مسیح

برزا درباره اینکه در اجرای امسال «تنهاتر از مسیح» صندلی‌هایی برای تماشاگر پیش‌بینی نشده است، گفت: در اجرای سال گذشته،‌ تنها دوشب صندلی‌ها را برای مخاطبان در سالن گذاشتیم اما به دلیل ازدحام بالای جمعیت و استقبال از کار برای راحتی مخاطب، صندلی‌ها را جمع کردیم تا جمعیت بسیاری بتواند به اجرای نمایش بنشیند چراکه صندلی‌ها باعث محدودیت جمعیت و مخاطبان نمایش می‌شد، به همین دلیل فرش‌هایی در محوطه نمایش پهن کردیم تا مخاطب بتواند با خیال راحت به تماشای نمایش بنشیند.

این کارگردان تئاتر درباره استفاده از سربازان ارتش جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان بازیگران این نمایش، درباره علت عدم انتخاب بازیگران چهره گفت: شاید اگر سبک اجرایی نمایش دیگری را داشتیم،‌ از بازیگران چهره هم در کار استفاده می‌کردیم اما به دلیل محتوای غنی اثر و جذابیت کار برای مخاطب، ضرورت حضور سلبریتی در کار حس نمی‌شد.

تنهاتر از مسیح

برزا ادامه داد: این نمایش بدون داشتن یک چهره‌ مشهور لذتی به مخاطب می‌دهد که کارهای شاخصی که سلبریتی در آن حضور دارد، این لذت و دل‌نشینی را به تماشاگر هدیه نمی‌کند. در این کار،‌ یک شخصیت جهانی به نام امام حسین (ع) حضور دارد که از همه سلبریتی‌ها بالاتر است.

کارگردان «تنهاتر از مسیح» با اشاره به تغییراتی که اجرای امسال نسبت به سال گذشته داشته است، گفت: کار سال گذشته برای زمان اربعین آماده شد و اتفاقاتی هم که در آن نمایش داده شد طبیعتا به اربعین نزدیک‌تر بود اما امسال فلش‌بک‌ها به روز عاشورا و اسارت اهل بیت(ع) و بعد هم مدافعان حرم پررنگ شد.

تنهاتر از مسیح

برزا ادامه داد: نمایش امسال از زمان حرکت کاروان امام حسین(ع) به کوفه، داستان خرابات شام و... روایت می‌شود؛ در نهایت البته به حرم حضرت زینب(س) می‌رسیم و اتفاقاتی که در آنجا با ورود داعش پیش آمده و رشادت‌های مدافعان حرم را می‌بینیم و در نهایت هم تصویر رویایی و زیبای ظهور مهدی موعود(ع) است که نقطه عطف کار می‌شود.

او خاطرنشان کرد: امسال هم برنامه داشتیم که نمایش را در مسیر نجف تا کربلا اجرا ببریم اما نشد؛ قبلا هم گفته‌ام و الان هم می‌گویم که بودجه برای کار کم بود، خیلی از دوستان از روی عشق کار کردند و اصلا به دنبال نفع مالی نبودند با اینکه ما تقریبا ۴۰۰ نفر عوامل در این نمایش داریم و از ارتش جمهوری اسلامی ایران هم سربازان زیادی برای اجرا گرفتیم. امیدواریم که این کار را بتوانیم برای سال بعد و سال‌های آتی در ایام اربعین حسینی به صحنه ببریم.

تنهاتر از مسیح

این کارگردان تئاتر «بهزاد بهزاد‌پور» را مبدع این سبک نمایش‌های میدانی با ویژگی‌های محتوایی، نور، جلوه‌های ویژه و فرم اجرای خاص خواند و گفت: خود او این سبک را پایه‌گذاری کرده است و ادامه‌دهنده راهش هم علی اسماعیلی است که سال گذشته کارگردانی نمایش را برعهده داشت و الان هم آن را به من سپرده است و به‌عنوان تهیه‌کننده در کنارمان حضور دارد.

برزا درباره کار با سربازان ارتش به‌عنوان بازیگران این نمایش میدانی و پروسه تمرین و آماده‌سازی گفت: سال قبل هم ما از ارتش درخواست نیرو کرده بودیم؛ علت اینکه قدری هم کار اجرایش به عقب افتاد همین تهیه و تدارک نیروهای ارتش بود. در یک هفته فشرده تمرین کردیم و خوشبختانه خوب سربازان به راه افتادند. ضمن اینکه از بچه‌هایی که سال گذشته با ما همراهی کردند هم کسانی را داریم که امسال هم خودشان داوطلبانه دوست داشتند در این کار حضور داشته باشند که برخی از آنها را در گروه کارگردانی قرار دادیم.

«تنهاتر از مسیح» هر شب در دو سانس ۱۹ و ۲۱ در ورودی شماره سه بوستان ولایت به‌صورت میدانی اجرا می‌شود که به گفته برزا، علاقه‌مندان می‌توانند از طریق سایت ققنوس حضور خود را رزرو کنند؛ هر چند نمایش بلیت‌فروشی ندارد اما هزینه بلیت نمایش ۵۰ هزار تومان است که به‌صورت نذر فرهنگی از ارگان‌ها و سازمان‌ها داوطلبانه دریافت شده و مردم می‌توانند به صورت رایگان، این نمایش را تماشا کنند.

تنهاتر از مسیح

اربعین سربازان ارتش سلبریتی تنهاتر از مسیح حسن برزا نمایش میدانی نمایشی با بازی سربازان ارتش ضرورتی برای حضور سلبریتی‌ها نداشتیم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر