کد خبر: 821842 A

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر لزوم راه‌اندازی شبکه و شورای هماهنگی موزه‌های هنرهای معاصر ایران تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، نشست راه اندازی شبکه و شورای هماهنگی موزه‌های هنرهای معاصر کشور با حضور سید مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، هادی مظفری (مدیرکل هنرهای تجسمی)، سید امین مؤیدی (مشاور برنامه ریزی معاون امور هنری) و مدیران موزه‌های هنرهای معاصر تهران، اصفهان، کرمان برگزار شد.

سید مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) گفت: هر چند نهادهایی که اداره چند موزه معاصر کشور را بر عهده دارند متنوع هستند اما با توجه به ماموریت موزه‌ هنرهای معاصر تهران و وظایف و نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سیاستگذاری فرهنگ و هنر، همه موزه‌های هنرهای معاصر کشور طبق قانون باید تابع و مبتنی بر سیاست و برنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند و در واقع لازم است رویکرد امور هنری همه نهادها هماهنگ با رویکرد و سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد و هدایت و راهبری موزه‌های هنرهای معاصر نیز از نظر هنری و حرفه‌ای مطابق سیاست و برنامه وزارتخانه است.

حسینی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این موضوع اصرار دارد که در ماجرای موزه‌ها و برنامه‌های آنها رویکرد هماهنگ دنبال شود و جایگاه هنری و فرهنگی موزه هنرهای معاصر مورد توجه قرار گیرد. اعتبار و جایگاه موزه‌های هنرهای معاصر باید تقویت شود و در همه موزه‌های هنرهای معاصر تسری پیدا کند. از همین زاویه و رویکرد وزارت فرهنگ معتقد است که نهادهای دیگر می‌توانند از برنامه‌های این وزارتخانه در اداره موزه های معاصر استفاده کنند.

معاون امور هنری گفت: باید کارکرد و نگاه فرهنگی در موزه‌های هنرهای معاصر مورد توجه جدی باشد مساله مهم در موزه‌های هنرهای معاصر کشور، تاثیر گذاری فرهنگی آنهاست، یعنی متاثر شدن اقلیم و فضا از عملکرد موزه‌ها و جریان سازی فرهنگی و اجتماعی موزه‌های هنرهای معاصر مد نظر است. ضرورت دارد که در موزه‌های هنرهای معاصر خلاقیت به کار گرفته شود و با تجمیع داشته‌ها و هماهنگی، علیرغم کمبود منابع، موزه‌های پویا و جریان ساز فرهنگی و اجتماعی با نقش فعالانه داشته باشیم.

هادی مظفری در این نشست گفت: هدف ما از راه اندازی شبکه موزه‌های هنرهای معاصر کشور و همچنین شورای هماهنگی موزه‌های هنرهای معاصر، این است که کار و فعالیت موزه‌های معاصر کشور از جنبه جزیره‌ای خارج شود و به صورت هماهنگ و سیستماتیک ادامه یابد.  پیش از این موزه‌های معاصر جزیره‌ای عمل می‌کردند و تفاوت مدیریت موزه‌ها باعث شده بود از هم افزایی کمتر بهره مند شویم. با شبکه شدن موزه‌های معاصر کشور می‌توانیم داشته‌هایمان را به اشتراک بگذاریم.

مدیرکل هنرهای تجسمی افزود: با توجه به سند بالادستی قانونی که در زمینه آثار هنری وجود دارد، هر اثری که در صد سال اخیر آفریده شده است، مراودات آن به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. دیگر فرقی نمی‌کند که مدیریت موزه کدام نهاد است. با تشکیل شورای هماهنگی موزه‌های معاصر کشور، کار کارشناسی در نمایشگاه‌ها خواهد شد و نگاه‌های سلیقه‌ای از نمایشگاه‌های موزه‌های معاصر نیز حذف می‌شود.

مظفری افزود: شورای هماهنگی موزه‌های کشور و امضای آیین نامه آن از سوی نهادهای مرجع، موجب می‌شود که در زمینه فعالیت‌های موزه‌های معاصر متکی بر خرد جمعی باشیم و بتوانیم رویدادهای خود را بر این اساس برنامه ریزی کنیم.

مظفری خبر داد: مدت ۶ ماه است در حال آماده سازی نمایشگاهی از هنر مدرن ایران با عنوان «بازگشت» هستیم که در سه مرحله در شهرهای آبادان، اصفهان، کرمان و تهران از آذرماه سال ۹۸ کار خود را آغاز خواهد کرد.

موزه‌های هنرهای معاصر ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر