کد خبر: 820118 A

مراسم تجلیل ازبرگزیدگان سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد در سالن امیرخانی خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مراسم تجلیل ازبرگزیدگان سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد با حضور عباس مجیدی (دبیرسومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد)، صدرا یوسفی (مدیرعامل خانه هنرمندان مشهد)، محمدمحسن مصحفی (سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد)، کامبیز صبری (یکی از داوران رویداد) و جمعی از مجسمه‌سازان در سالن امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در این مراسم عباس مجیدی (رئیس هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران) گفت: به دنبال تعامل شهرداری مشهد با انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران مبنی بر مشارکت در برگزاری سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد، انجمن با تاکید بر مناسبات امروز شهری در هنر مجسمه‌سازی، توجه به رویکردی حرفه‌ای را از همان ابتدا مبنای این رویداد قرار داد و از طریق مذاکراتِ پیش از برگزاری، توجه برگزارکنندگان محترم این رویداد را به ضرورتِ اعتماد هنرمندان به رویدادهای هنری از طریق تعامل حرفه‌ای از طریق انجمن و کاهش فاصله میان هنرمندان و مسئولان هنری ـ شهری، به منظور زمینه‌سازی برای حضور و مشارکت حداکثری انجمن، دانشگاه و هنرمندان، جلب نمود.

دبیر سومین بینال مجسمه سازی مشهد گفت: دستاورد سومین بینال مجسمه سازی مشهد به مراتب از دستاورد دو دوره پیش بهتر بود ولی هنوز دستاوردهای این رویداد با اهداف انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز فاصله دارد. تغییر مدیران شهرداری مشهد در روند برگزاری بینال، شرایط جدیدی را به این رویداد تحمیل کرد. عوامل طبیعی مانند سیل نیز در تغییر زمان بندی این رویداد تاثیر گذاشت و همه این عوامل دست به دست هم دادند تا کار تیم برگزار کنندگان دشوار شود.

رئیس هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران افزود: هدف اصلی انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران ازابتدا رسیدن به آثار تعاملی بود که درخور فضای شهری مشهد باشند و در تمامی مراحلِ طرح‌ریزی و اجرای دوسالانه، جلسات و نشست‌هایی تخصصی و پژوهشی میان برگزارکنندگان، مدیران فرهنگی، مسئولین شهری، اعضای دبیرخانه، دبیر و داوران، با هدف تعیین رویکردها و چگونگی اجرای دوسالانه، برگزار شد. بنا به سیاست‌گذاری‌های وضع شده توسط برگزارکنندگان، این دوسالانه با تمرکز بر«مجسمه‌های شهری» در دو بخش فراخوان و کیوریتوری برگزار شد.

مجیدی  گفت: در جریان انتشارفراخوان تا برپایی نمایشگاه همواره حمایت مدیران دولتی شامل حال ما بود. اما نباید نسبت به اعمال نظرها و معذوریتی که با آن‌ها مواجه بودیم، بی‌اعتنا بود. این موارد تا حدودی عرصه فعالیت را  برای ما دشوار می‌کرد. از سوی دیگرعدم ارائه آثار کانسپت محور از سوی هنرمندان کار را برای تیم برگزارکننده  دشوار می‌کرد. امیدواریم که در مسیر پیش رو با کم کردن فاصله میان مسولین شهری و انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران با تمرکز بر شورای تخصصی و راهبردی شهری بتوانیم شاهد خلق آثار متناسب با مناسبات امروزی شهری در کشور باشیم و هنرمندان نیز در مسیر طراحی و فرایند ساخت مجسمه با محدودیت‌های کمتری مواجه شوند.

 در ادامه دبیر سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد گفت: درروند برگزاری این جشنواره شاهد تعامل حرفه‌ای و مناسبی بین انجمن مجسمه‌سازان کشور و مسئولان اجرای این دوسالانه داشتیم و خوشحالم که نتیجه این دوره از جشنواره نسبت به دو دوره گذشته مطلوب‌تر بود و در مسیر درستی قرار گرفته‌ایم که امیدوارم نتایج بهتری به همراه داشته باشد.

همچنین محمدمحسن مصحفی (سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد) ضمن تقدیر از انجمن مجسمه‌سازان ایران که موجب شدند تا کیفیت این رویداد به لحاظ مفاهیم هنری و چهارچوبی که به علم نظری هنرمربوط می‌شود، افزایش بیابد، تشکر کرد و ابرازداشت سطح کیفی بینال نسبت به دوره گذشته بسیار بالاتر رفته است.

او با اشاره به تغییراتی که در روند برگزاری این رویداد در سیستم مدیریتی شهرداری مشهد بوجود آمد، گفت: پس از فرایند داوری طبق اعلامی در فراخوان صورت گرفته بود، برخی از مدیران شهری و معماران انتخاب نهایی آثار را برای اجرای شهری برعهده گرفتند و برای این کار نیز دلایل خاص خودشان را داشتند.

کامبیز صبری (یکی از داوران این رویداد) گفت: هنرمندان مجسمه ساز نباید خیلی وابسته به آثار شهری باشند و باید مسیرهنری خودشان را طی کنند و چنانچه شرایط برای اجرای شهری آثاری که در بینال برگزیده شده‌اند، فراهم نشود، نباید ناراحت شوند. چون برگزیده شدن در بینال خود دلیلی بر قوت کار آن‌هاست. در بیانیه هیات داوران نیز به این موضوع اشاره شده که انتخاب آثار براساس کانسپت آنها بوده است نه کانتکس.

مجیدی در پاسخ به اینکه چرا شرایط اجرای شهری آثار منتخب بینال فراهم نشد، گفت: هیات داوران آثار را براساس کانسپت داوری کردند، دلیل آن هم این بود که هنرمندان برای اجرای اثرشان در فضای شهر مطالعه دقیقی نداشتند.

همچنین در این مراسم جوایز برگزیدگان این رویداد به آن‌ها اهدا شد.

برگزیدگان این رویداد به ترتیب از اول تا چهارم شامل سپیده رزمجو،علی جمالی، فرزانه بهرام نوری، باران حمیدی هستند. هیات داوران همچنین بهنام آخربین و محمد حسین ماموریان را شایسته تقدیر دانستند.

سومین دوسالانه مجسمه‌های شهری مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر