کد خبر: 819965 A

صالحی در نشست با تهران پژوهان:

وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه تهران پایگاه و مرکز انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته بوده، گفت: هویت این شهر در ابعاد مختلف فرهنگی، هنری، تاریخی، طبیعی و غیره ناشناخته مانده و شناخت آن از ضروریات است.

به گزارش ایلنا، سیدعباس صالحی عصر امروز در نشستی با تهران‌پژوهان به مناسبت هفته تهران با تاکید بر این مطلب افزود: تهران از زوایای مختلفی دارای اهمیت است و این زوایا پژوهش درباره آن را ضروری می‌کند که جمعیت آن نسبت به جمعیت کل کشور، هویت طبیعی، ویترین ایران بودن در فضای خارج از کشور و ... از جمله این زوایا به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: تهران جزو کهن‌ترین پایتخت‌های مستمر در تاریخ ایران محسوب می‌شود و از این زاویه نیز پژوهش درباره آن ضروری است.

مسیر توسعه تهران با هویت تهران همخوانی ندارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: مسیر توسعه تهران با هویت آن همخوانی ندارد و آینده تهران از این زاویه مبهم است به این معنا که با ریشه‌ها و گذشته خود نسبتی ندارد و این موضوع نیز یکی دیگر از کلان‌مساله‌های این شهر است که باید به آن توجه داشته باشیم.

وی کلان‌مساله دیگر تهران را رشد سریع مهاجرت به آن عنوان کرد و گفت: مهاجران به این شهر تعلق خاطری نیافته‌اند و جامعه اصلی نتوانسته به جامعه مهاجر به تهران عرق شهری بودن و تهرانی‌بودن را منتقل کند؛ بنابراین این شهر باید توان تولید گفتمان و هویت داشته باشد که جامعه مهاجر به آن بعد از چند سال احساس تعلق خاطر، مسئولیت و انگیزه توسعه داشته باشد.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی افزود: نقطه شروع برای رسیدن به این مسیر پیدا کردن هسته اولیه است که تهران پژوهی دغدغه افراد بیشتری نسبت به جمع حاضر باشد و پس از آن درباره اینکه چگونه این امر گسترش انگیزه پیدا کند باید بررسی شود.

وزیر ارشاد با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی، هنری، دینی و رسانه‌ای این وزارتخانه ادامه داد: اینکه چگونه از این ظرفیت‌ها می‌توان برای تکثیر انگیزش بهره گرفت هم باید مورد بررسی قرار بگیرد.

ضرورت ساختار دهی مناسب در مسیر تهران پژوهی

صالحی در ادامه گفت: بعد از تکثیر انگیزش تعمیق دغدغه‌ها، مساله‌ها و راه‌حل‌ها ضرروی است و باید در مسیر تهران‌پژوهی به ساختاردهی مناسب همراه با اجزای مختلف از جمله نهادهای مدنی، اقتصاد و ... رسید.

ابتدای این نشست احد جاودانی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گزارشی از مجموعه فعالیت‌ها و اقدامات این اداره کل در هفته تهران ارائه کرد.

وی گفت: در هفته تهران مشارکت دستگاه‌های بسیاری به ویژه شهراری تهران و شورای شهر تهران را داشته‌ایم.

تهران باید چشم‌انداز فرهنگی داشته باشد

در ادامه احمد مسجد جامعی گفت: ظرفیت پژوهش در تهران افزایش یافته است و در گذشته رویکرد تهران بر اساس ساخت و ساز شهری و با نگاه آسیب شناسی بود ولی رویکرد جدید که در هفته تهران هم مورد توجه بود این است که تهران باید چشم انداز فرهنگی داشته باشد.

وی افزود: تهران شهری به وسعت ایران است و جمعیتی از کل کشور در آن حضور دارد و بسیاری از هنرمندان و پژوهشگران در این شهر به رشد و بالندگی رسیده‌اند.

در این نشست جمعی از تهران پژوهان درباره دغدغه‌های خود و دلایل ضرورت تهران پژوهی سخن گفتند.

رونمایی از کتب جدید تهران شناسی

در پایان این نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بازدید از نمایشگاه تخصصی کتاب تهران که در سرسرای این وزارتخانه برپا است از کتب جدید تهران شناسی رونمایی کرد.

شهر تهران تهران عباس صالحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر