کد خبر: 817597 A

در دیدار سفیر فنلاند با اعضای جامعه صنفی تهیه‌کنندگان مطرح شد:

کیو نوروانتو (سفیر فنلاند) و هیات همراه با هدف تبادل اطلاعات و همکاری‌های بیشتر با هیات مدیره جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینما دیدار کرد.

به گزارش ایلنا، لس سارنین (مدیرعامل بنیاد فیلم فنلاند) درباره فعالیت بنیاد گفت: نوع فعالیت بنیاد فنلاند نزدیک به فعالیت بنیاد فارابی است، که بودجه حدود ۲۵ میلیون یورویی این بنیاد به صورت سالانه توسط دولت تامین می شود. نزدیک به ۲۰ میلیون یورو  هزینه تولید و مابقی صرف حمایت از هزینه های بین المللی اثار است که مجموعه مدیران بنیاد توسط دولت تعیین می شوند.در فنلاند بودجه تقریبی فیلم ۴ تا ۵ میلیون یورو است و هزینه فیلم کم هزینه (لو باجت) ۱ میلیون یورو می باشد.

 وی ادامه داد: ما علاقمندیم تولیدات مشترکی با بخش خصوصی سینمای ایران  داشته باشیم. در حوزه تولید مشاورانی داریم که با ما همکاری می‌کنند. سالیانه ۱۷ تا ۲۰ فیلم داستانی توسط بنیاد حمایت می‌شود و حدود ۹۰ درصد تولیدات فیلم فنلاند توسط بنیاد صورت می‌گیرد و کمک‌ها بلاعوض است. از میان آثار تولید شده بین ۵ تا ۷ فیلم تجاری ساخته می‌شود.

یانا پاسکا (مدیر امور بین‌الملل بنیاد فنلاند) تاکید کرد: سینمای فنلاند همیشه در جشنواره‌های مطرح برلین، تورنتو و.‌‌.‌. حضور داشته و موفق عمل می‌کنند. کمپانی‌های فرانسوی و آلمانی از پخش‌کننده‌های خارجی هستند که بیشتر برای خرید آثار رغبت دارند.

مدیر بین‌الملل فنلاند درباره تعداد سالن‌های این کشور گفت: سینماهای ما در ۱۲۰ شهر واقع شده که ۱۸۰ سالن در اختیار داریم.

وی درباره تولیدات مشترک توضیح داد: زمینه همکاری بین سینمای ایران و سینمای ما کاملا فراهم است و تولید مشترک به نوع فیلم و نام کارگردان بستگی دارد. به نظر می‌رسد بودجه سینمای ایران نزدیک به بودجه کشورهای کوچک اروپایی است و ما آمادگی تولیدات مشترک داریم. اکثر سالن‌های سینمای فنلاند فیلم امریکایی نمایش می‌دهند و تنها ۱۶ تا ۱۷ درصد سهم سینما فنلاند در نمایش فیلم آمریکایی است.

سیدضیاء هاشمی (رییس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان) نیز گفت: در ایران تولیدات موفقی با بضاعت محدود تهیه‌کنندگان ساخته می‌شود که تلاش می‌شود اقشار مختلف جامعه را دربرگیرد و به سلایق مختلف توجه شود. بخشی از آثار تولید شده توان جذب مخاطب بین‌الملل را دارد و در جشنواره‌ها موفق عمل می‌کند.

وی ادامه داد: تولید مشترک باعث رونق سینما در دو کشور و آشنایی هر دو ملت با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم دو کشور خواهند بود.

بودجه بنیاد سینمایی فنلاند در سال 25 میلیون یورو است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر