کد خبر: 817291 A

نخستین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی معماری معاصر مساجد و کارگاه آموزشی حقوق مالکیت هنری در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، نخستین نشست از سلسله نشست‌های معماری معاصر مساجد با سخنرانی سید محمد بهشتی (عضو پیوسته و رئیس گروه تخصصی معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر)، و شهرام پازوکی (عضو گروه فلسفه هنر فرهنگستان هنر)، همراه خواهد بود. محمدسعید ایزدی، دیگر عضو گروه تخصصی معماری و شهرسازی، دبیر این سلسله نشست‌ها و عهده‌دار راهبری سخنرانی‌هاست.

سلسله نشست‌های معماری معاصر مساجد در راستای اهداف و مأموریت‌های گروه تخصصی معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر، با همکاری دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی؛ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی؛ و همچنین دیگر دستگاه‌های مرتبط، به موضوع معماری معاصر مساجد می‌پردازد. این گروه، در نظر دارد پس از برگزاری این سلسله نشست‌ها، بیانیه‌ای با هم‌فکری متخصصان تهیه و تدوین کند و سپس آن را به‌منظور سیاست‌گذاری و سامان‌دهی وضعیت معماری مساجد، به شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه‌های مرتبط پیشنهاد دهد.

این سلسله نشست‌ها، که با حضور استادان و صاحب‌نظران حوزه معماری و شهرسازی و میان‌رشته‌ای برپا خواهد شد، با طرح بنیان‌های نظری آغاز می‌شود و به معرفی نمونه‌هایی از تجارب موفق و ناموفق معماری معاصر مساجد در کشورهای اسلامی و همچنین معماری ایرانی می‌پردازد.

نخستین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی معماری معاصر مساجد، روز یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶، آغاز می‌شود و از آن پس، به مدت دَه جلسه هر دو هفته یک‌بار روزهای یکشنبه‌ در سالن همایش‌های فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از خیابان طالقانی، شماره ۱۵۵۲، میزبان هنردوستان خواهد بود.

کارگاه آموزشی حقوق مالکیت هنری برگزار می‌شود

معاونت فرهنگی و هنری فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، نخستین کارگاه آموزشی حقوق مالکیت هنری را با عنوان «از شناخت حق هنری تا فرایندهای قضایی و قانونی» برگزار می‌کند.

این کارگاه آموزشی به موضوعاتی چون تعریف مالکیت هنری، مقررات مربوط به مالکیت هنری در ایران و جهان، اثر هنری و انواع آن (محصولات هنری)، پدیدآور (صاحب اثر هنری) کیست؟، انواع حقوق پدیدآور اثر هنری، آثار هنری مورد حمایت قانون‌گذار ایران، استثناهای حمایت از حق هنری، شرایط حمایت از اثر هنری، مدت‌زمان حمایت از اثر هنری، و پایان حق مالکیت هنری خواهد پرداخت و در پایان، شرکت‌کنندگان گواهی اتمام دوره دریافت خواهند کرد.

صفر بیگ‌­زاده، مدرس این کارگاه آموزشی، حقوقدان و عضو هیئت‎علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) است و پژوهش‌هایی در حوزه‌های حقوق تعهدات، حقوق چاپ و نشر، حقوق مالکیت فکری، تاریخ حقوق ایران، زبان حقوقی و قانون‌نویسی در کارنامه فعالیت حرفه‌ای خود دارد.

این کارگاهِ یک‌روزه، یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ از ساعت ۹ تا ۱۳ در سالن همایش‌های طبقه سومِ فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۲ برگزار خواهد شد.

فرهنگستان هنر حقوق مالکیت هنری معماری معاصر مساجد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر