کد خبر: 816768 A

در جلسه هیات مدیره انجمن تهیه‌کنندگان مستقل مطرح شد:

هیات مدیره انجمن تهیه‌کنندگان مستقل معتقد است که تشکیل صنف توسط دولت درست نیست.

 به گزارش ایلنا، مرتضی شایسته (سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل) با اشاره به جلسه اخیر این انجمن گفت: در این نشست هیات مدیره انجمن از تهیه‌کننده جوان و خوشفکر رضا درمیشیان که از اعضای انجمن نیز می‌باشد، به خاطر تولید فیلم داریوش مهرجویی، تشکر و قدردانی کرد. هیات مدیره اعتقاد داشت که این گام توسط درمیشیان به عنوان شاگرد استاد مهرجویی، حرکتی قابل تحسین است و اگر همه شاگردان استادان بزرگ به چنین اقدامی متوسل شوند، بی‌گمان تولیدات فاخری به سینمای ایران هدیه خواهد شد.

 وی ادامه داد: البته هیات مدیره انجمن از عدم حمایت نهادهای مسئول بخصوص بنیاد سینمایی فارابی از این فیلم سینمایی انتقاد داشت. هیات مدیره امیدوار است مسئولان سینمایی کشور به وظیفه خود در قبال استادان و پیشکسوتان سینمای ایران عمل کنند.

شایسته افزود: هیات مدیره انجمن در پی بعضی اخبار مبنی بر تشکیل صنف توسط دولت، آن را غیرمعقول دانست. هیات مدیره اعتقاد داشت که شیوه فدراتیو برای فعالیت صنفی تهیه‌کنندگان در شرایط کنونی بسیار منطقی‌تر و به روزتر است.

مرتضی شایسته همچنین گفت: علیرغم اعتراض‌های مکرر هیات مدیره انجمن تهیه‌کنندگان مستقل، همچنان وزارت ارشاد هیچگونه کنترلی بر کار VOD ندارد و اغلب این شرکت‌ها، همچنان به نمایش فیلم‌ها و سریال‌های خارجی بدون داشتن امتیاز حق پخش (رایت) و پروانه نمایش از معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد ادامه می‌دهند.

 وی ادامه داد: بر اساس قوانین موضوعه کشور این شبکه‌ها باید تحت کنترل وزارت ارشاد و یا سازمان صداوسیما باشند. نمایش بدون خرید رایت‌ها بعید نیست با شکایت صاحبان این فیلم‌ها یا سریال‌ها روبرو شود و از وجوه ایران در دادگاه لاهه برداشت شود. یعنی سودش را عده‌ای معدود ببرند ولی دولت از پول مردم، مجبور به پرداخت خسارت صاحبان فیلم‌ها و سریال‌ها شود.

وی هچنین افزود: از سوی دیگر این فیلم‌ها، بدلیل نداشتن امتیاز حق نمایش (رایت) به معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه نمی‌شود، تا مجوز و پروانه نمایش صادر گردد. از سوی دیگر دود رفتار این شرکت‌ها به چشم سینمای ایران می‌رود. این شرکت‌ها اغلب با پرداخت‌های غیرمتعارف به سازندگان سریال‌های خانگی، به افزایش بی‌رویه قیمت‌ها کمک می‌کنند و باز دود این رفتارهای غیرحرفه‌ای نیز به چشم سینمای ایران می‌رود.

شایسته افزود: هیات مدیره انجمن در نشست خود از سازمان صداوسیما و یا وزارت ارشاد - هرکدام متولی کنترل VOD هستند- در خواست دارد  با ورود به موضوع جلوی این رفتارهای گاها غیرقانونی را بگیرد.

هیات مدیره همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخصوص کمیسیون فرهنگی تقاضای رسیدگی و تسریع امر ساماندهی شبکه‌های VOD را دارد.

شایسته افزود: متاسفانه بعضی از سریال‌های نمایش خانگی نیز از نظر محتوا کارهای غیرقابل قبولی هستند. در این زمینه هیات مدیره انجمن امیدوار است با روشن شدن وضعیت VOD، سریال‌های بی‌محتوا نیز برای فکری اساسی شود.

مسئولان سینمایی به وظیفه خود در قبال پیشکسوتان سینمای ایران عمل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر