کد خبر: 815670 A

کتاب «راهنمای جغرافیایی سنگ نوشته‌های پهلوی استان فارس» توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد.

به گزارش ایلنا، کتاب راهنمای جغرافیایی سنگ نوشته‌های پهلوی استان فارس اولین کتاب فرهاد صولت کارشناس ارشد پژوهشکده زبان شناسی، کتیبه‌ها و متون است که مبتنی بر تقسیم بندی جغرافیایی به بررسی کتیبه‌های پهلوی استان فارس پرداخته است.

صولت در این کتاب، سنگ نوشته‌های تخت جمشید، مقصود آباد، نقش رستم، صخره شاه اسماعیل، نقش رجب، و...را بررسی و به ترجمه آنها پرداخته است.

گرچه این متون پیشتر توسط اساتید حوزه زبان‌های باستانی ترجمه شده‌اند اما در این کتاب بار دیگر توسط نگارنده خوانده  شده‌اند. از دیگر ویژگی‌های این کتاب می‌توان به رونویسی، آوا نویسی و حرف نویسی دقیق و تصاویری از کتیبه‌ها که توسط نگارنده ثبت شده اشاره کرد.

نگارنده در پیشگفتار کتاب آورده است: استان فارس خاستگاه دو سلسله هخامنشی و ساسانی و یکی از غنی‌ترین مناطق ایران از نظر آثار فرهنگی و تاریخی است و جای شگفتی نیست که اصلی‌ترین استان ایران از نظر سنگ نبشته‌های پیش از اسلام است.

در این کتاب با کمک نقشه‌ها و عکس‌ها، نگاه تازه‌ای به کتیبه‌های پهلوی استان فارس شده تا هم خواننده عام از آن بهره برده و هم زمینه پژوهش بیشتر را برای محققان فراهم سازد.

این کتاب می‌تواند دستمایه‌ای باشد برای گردشگرانی که به سایت‌های تاریخی مراجعه می‌کنند.

هخامنشیان تخت جمشید نقش رستم سلسله هخامنشی سایت‌های تاریخی زبان‌های باستانی راهنمای جغرافیایی سنگ نوشته‌های پهلوی استان فارس سنگ نوشته‌های پهلوی سنگ نوشته‌های تخت جمشید نقش رجب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر