کد خبر: 815566 A

سازمان جهانی گردشگری در راستای شعار امسال روز جهانی گردشگری اعلام کرد: بازار گردشگری طی پنج سال آینده سریع‌ترین رشد نرخ اشتغال را نسبت به سایر بخش‌ها تجربه می‌کند؛ ضمن آنکه «زنان» و «جوانان» نقش اصلی نیروی کار را در این بازار ایفا خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) "روز جهانی گردشگری" در سال ۲۰۱۹ را طبق سنت هر ساله در تاریخ ۲۷ سپتامبر (۵ مهرماه) و این بار با شعار "گردشگری و اشتغال: آینده‌ای بهتر برای همه" جشن گرفت.

این سازمان در این خصوص اعلام کرد: بازار گردشگری طی پنج سال آینده سریع‌ترین رشد نرخ اشتغال را نسبت به سایر بخش‌ها تجربه می‌کند؛ ضمن آنکه، «زنان» و «جوانان» نقش اصلی نیروی کار را در این بازار ایفا خواهند کرد. هم‌اکنون از هر ۱۰ شغل در دنیا، یک شغل به حوزه گردشگری و خدمات مرتبط با آن اختصاص دارد. از طرفی، به ازای یک شغل مستقیم در بازار گردشگری، ۵/ ۱ شغل در صنایع و حوزه‌های جانبی (غیرمستقیم) ایجاد می‌شود.

بررسی‌های جهانی درباره مزایای بیرونی بازار گردشگری برای اقتصاد کشورها نشان می‌دهد علاوه بر مزیت اشتغال‌زایی حوزه گردشگری، از آنجا که نرخ رشد درآمد بازار جهانی گردشگری از نرخ رشد اقتصادی جهان سبقت گرفته و این حوزه برای کشورها، جزو پنج گروه اول بیشترین درآمد صادراتی محسوب می‌شود، در نتیجه «رونق گردشگری» می‌تواند رشد دو بعدی در اقتصاد را رقم بزند. مقاومت این بازار در برابر ماشینی شدن، مزیت دیگر است.

 

سازمان جهانی گردشگری ملل متحد UNWTO سازمان جهانی گردشگری بازار گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر