کد خبر: 815463 A

در رونمایی از مستند سکوهای امن افغانستان مطرح شد:

مستند «سکوهای امن افغانستان» ساخته امیر تاجیک در کافه افغانستانی‌های مقیم تهران رونمایی شد.

به گزارش ایلنا، امیر تاجیک در مراسم رونمایی از مستند «سکوهای امن افغانستان» و پیش از نمایش فیلم گفت:  رفتن به افغانستان در ابتدا برایم سخت و توام با نگرانی بود اما هنگامی که خود را در میان مردم میهمان‌نواز و با محبت افغانستان دیدم، احساس کردم در خانه و وطن خود هستم.

وی افزود: در دیداری که با مدیران تلویزیون طلوع داشتم، آقای امان‌الله قیصاری از بنده دعوت کرد که برای دیدن مسابقه دو تیم مهم لیگ برتر افغانستان به استادیوم این شهر بروم. هم تماشای بازی برایم مهم بود و هم آشنایی که با تاریخ این استادیوم داشتم.

این مستندساز تصریح کرد: در دوره طالبان، این استادیوم ورزشی برای اعدام و قصاص استفاده می‌شد اما امروز تبدیل به یکی از امن‌ترین و محافظت شده ترین نقاط شهر کابل شده است.

تاجیک سپس با اشاره به تجربه همنشینی با مردم کابل گفت: مردم افغان میهمان‌نواز، هنرمند و دغدغه‌مند آینده خود و کشورشان هستند. ناامنی موجود زندگی را برای مردم سخت کرده و در چهار روزی که در افغانستان بودم، دو بار حمله انتحاری رخ داد و یکبار هم درگیری مسلحانه.

وی افزود: در جریان فیلم با هواداران و گزارشگران ورزشی که در استادیوم کابل صحبت کردم از تعطیلی برنامه «نود» گلایه داشتند و می‌گفتند امیدواریم عادل فردوسی پور و برنامه‌اش دوباره روی آنتن برود. یکی از هواداران در فیلم می‌گوید که به عشق این برنامه و آقای فردوسی پور شبها تا دیروقت بیدار می‌مانده و برنامه را می‌دیده است.

مدیر سابق شبکه مستند با بیان اینکه تولیدات فرهنگی و خبری در افغانستان محدود است، یادآور شد: فاکتور همزبانی باعث شده محصولات فرهنگی ما خریداران زیادی در این کشور همسایه داشته باشد. این فرصتی مناسب برای تولیدکنندگان محتوا در ایران می‌باشد اما متاسفانه از این فرصت استفاده مطلوبی تاکنون نشده است.

در این مراسم از خانم سامره رضایی، هنرمند و بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما که اصالتاً افغانستانی است نیز تقدیر به عمل آمد.

تاجیک دلیل این تقدیر را تلاش‌های خانم رضایی برای آموزش و برگزاری کارگاه‌های آموزشی فیلمسازی، تئاتر و بازیگری برای مهاجران افغانستانی عنوان کرد و سامره رضایی نیز در سخنانی ضمن تشکر از این تقدیر گفت: بنده هم برای پیش‌تولید یک فیلم مستند به مدت سه هفته در افغانستان بودم و با موبایلم تصاویری ضبط کردم که بعضاً ممکن است برای برخی ناخوشایند باشد، اما فیلمی که آقای تاجیک تولید کرده زیبائی‌های افغانستان را به تصویر کشیده و این برای من بسیار جذاب است.

«سکوهای امن افغانستان» پس از رونمایی در وبسایت‌های «ورزش سه»، «آنتن» و «تماشا» منتشر شده و قابل مشاهده است.

دلتنگی ورزش دوستان افغانستانی برای برنامه «نود»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر