کد خبر: 815459 A

در کمتر از ۱۰ روز؛

حریم مصوب قلعه فلک‌الاافلاک برای بار دوم طی ۱۰ روز اخیر آتش گرفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدامین قاسمی (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان) با تایید وقوع آتش‌سوزی در حریم قلعه فلک الاافلاک که روز گذشته (۵ مهر) اتفاق افتاد، گفت: متاسفانه ظهر جمعه پنجم مهرماه، حریم غربی قلعه تاریخی فلک الافلاک (دژ شاپور خواست) خرم آباد دچار آتش‌سوزی شد.

به گفته او؛ این آتش‌سوزی در حریم مصوب قلعه فلک الاافلاک و در محدوده‌ای حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر اتفاق افتاده است و حدود ۲۰ دقیقه به طول انجامیده و بعد از حضور آتش‌نشان‌ها و عوامل پایگاه، خاموش شده است.

لازم به ذکر است که طی ۱۰ روز اخیر، این دومین بار است که محوطه و فضای سبز حریم و اطراف قلعه فلک الافلاک دچار حریق و آتش‌سوزی می‌شود. این درحالی است که قاسمی به گرمای هوا اشاره دارد و دلیل آتش‌سوزی ۱۰ روز قبل که در بخشی از  باغچه کنار ورودی قدیم قلعه فلک الافلاک اتفاق افتاده بود را ته سیگار یکی از گردشگران عبوری عنوان کرده بود.

هرچند قاسمی تاکید دارد که بر اثر آتش‌سوزی‌های اخیر هیچ آسیبی متوجه بنای قلعه نشده است اما قطعا وقوع و تعدد آتش‌سوزی‌ها در یک منطقه گواه آن است که باید تدابیر بهتر و بیشتری درخصوص حفاظت از این میراث اندیشیده شود.

قلعه فلک الاافلاک آتش به جان قلعه فلک الاافلاک افتاد حریم مصوب قلعه فلک الاافلاک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر