کد خبر: 812551 A

در کارگاه آموزشی مطرح شد؛

تخریب مکان‌های گردشگری در کشور موجب شده تا عکس‌ها و متن‌های به‌جا مانده از آثار تاریخی بار دیگر زنده شده و اهمیت یابند.

به گزارش ایلنا، احمد چایچی (عضو هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی) در کارگاه آموزشی «باستان‌شناسی تاریخی، گردشگری و تاریخی راه انزلی به تهران در دوره قاجار» که به همت پژوهشکده گردشگری برگزار شد، گفت: امروزه به دلیل تخریب و از بین رفتن برخی اماکن تاریخی در کشور وجود متن  و عکس  در باستان شناسی تاریخی از اهمیت خاصی برخوردار است و ما با وجود عکس‌ها و متن‌های باقی مانده از آن دوران‌ها می‌توانیم به گذشته خود پی ببریم.

وی افزود: نیاز امروز ما در گردشگری تاریخی به متن و عکس‌های به جا مانده بسیار است.

چایچی با بیان اینکه مخاطب گردشگری عام است، ادامه داد: مطالعات و تحقیقات گسترده در گردشگری موجب نگارش متن‌هایی می‌شود که ما را با گذشته بیشتر آشنا می‌کند.

او عنوان کرد: در این کارگاه آموزشی مسیر انزلی به تهران و بالعکس و آثار باقی مانده از دوره قاجار در این مسیر مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

وی به وجود ۳۰۰ عکس باقی مانده برای این مسیر اشاره کرد و گفت: وجود این عکس‌ها تحول عمده‌ای را در برنامه گردشگری ایجاد خواهد کرد.

عضو هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی اظهار داشت: در مستند گردشگری تاریخی ما با تنوع فوق العاده زیادی مواجه هستیم که نیاز مند سرمایه گذاری است  تا بتوانیم طبق اسناد و مدارک و یا عکس‌های به جا مانده آثار تاریخی و یا مکان‌های تاریخی را که تخریب شده و یا از بین رفته‌اند را بازسازی کنیم و یا بسازیم.

چایچی در ادامه تعاریفی را از گردشگری، تاریخ، علم باستان‌شناسی، باستان‌شناسی تاریخی و گردشگری تاریخی ارائه داد.

وی در تکمیل تعریف گردشگری تاریخی عنوان کرد که نوعی از گردشگری است که بر روی سرگذشت برخی مکان‌ها، انسان‌ها، اشیا و رویدادها تکیه می‌کند.

این عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان شناسی، تاکید کرد: گردشگری تاریخی می‌تواند کاملا تخصصی و یا به صورت ترکیبی با دیگر گردشگری‌ها انجام می‌شود و یکی از مشکلات این نوع گردشگری آمیخته شدن تاریخ با اسطوره و افسانه است.

گفتنی است؛ در این کارگاه عکس‌های مختلف از آثار مسیر انزلی به تهران در دوره قاجار به نمایش گذاشته شد.

گردشگری تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر