کد خبر: 812268 A

رئیس کمیسیون ویژه نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ خبر داد:

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ مجلس از بررسی طرح ادغام انجمن‌ها و موسسات معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجلس خبر داد و بر حمایت از فعالیت تشکل‌ها و انجمن‌های مردم‌نهاد و غیر دولتی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، چندی پیش خبری از سوی روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد مبنی بر طرح ساماندهی انجمن‌ها و موسسات این معاونت که در آن انجمن هنرهای نمایشی (با ۵۰۰ شعبه و دفتر در سراسر کشور)، انجمن موسیقی، موسسه توسعه هنرهای معاصر و موسسه توسعه هنرهای تجسمی باهم ادغام می‌شوند و اواخر مرداد بود که تعدادی از روسای انجمن‌های هنرهای نمایشی سراسر کشور در نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار توقف طرح ادغام انجمن هنرهای نمایشی، موسیقی و تجسمی شدند. چراکه به گفته حسین مسافر آستانه (از اعضای هیئت مؤسس انجمن هنرهای نمایشی) طبق مفاد مندرج در اساسنامه انجمن، دولت توانایی انحلال انجمن هنرهای نمایشی را ندارد و انجمن یک نهاد خصوصی است.

حمیدرضا فولادگر در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره طرح ساماندهی انجمن‌های هنرهای نمایشی، موسیقی، موسسه توسعه هنرهای معاصر و موسسه توسعه هنرهای تجسمی و ادغام این انجمن‌ها و موسسات زیرمجموعه معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: انجمن‌ها و تشکل‌های غیر دولتی، چه آنها که عنوان ان‌جی‌او و مردم‌نهاد به آنها اطلاق می‌شود و چه انجمن‌های صنفی و تشکل‌های فرهنگی و هنری، به‌عنوان نظام و تشکلی برای فعال کردن حضور مردم و بخش غیردولتی در صحنه مسائل فرهنگی شناخته می‌شوند. هرچند که احکام کلی قانون اصل ۴۴ متعلق به حوزه اقتصادند و در حوزه فرهنگ و آموزش و سلامت، دولت باید لایحه بیاورد. اما کلیات اصل ۴۴ می‌گوید تشکل‌های مردمی باید حضورشان فعال باشد و مسائلش را مردم نمایندگی کنند و به صورت مستقیم در تولی امور فرهنگی نقش داشته باشند.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ مجلس یادآور شد: اگر انجمن و موسسه‌ای اساسنامه و شناسنامه‌اش بر مبنای غیردولتی بودن است، دولت نباید نسبت به انحلال و ادغام آنها اقدامی کند.

به گفته فولادگر آنچه اکنون در معاونت هنری برای ساماندهی این چهار موسسه و انجمن در حال رخ دادن است قابل بررسی بوده و توسط کمیسیون فرهنگی مجلس و کمیسیون ویژه اصل ۴۴ باید بررسی شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس ادامه داد: این طرح علاوه بر اینکه از نظر حقوقی قابل بررسی است باید ابعاد و تعابیر سیاسی آن هم ملاحظه شود که آیا اتفاقات دیگری پشت آن است یا خیر. چراکه مسئولان باید از اینکه تصمیمات‌شان رنگ و بوی سیاسی برای طرحی به وجود بیاورد، مراقبت کنند.

فولادگر با تاکید بر اینکه در حالت کلی باید از فعالیت تشکل‌های مردمی حمایت کنیم، خاطرنشان کرد: اموری مانند نظارت، سیاست‌گذاری و تعیین راهبرد باید حاکمیتی و دولتی باشد، اما اگر دولت بخواهد خودش در امور تشکل‌های مردمی دخالت کند، دیگر از نقش خود خارج شده است لذا این مساله را هفته پیش رو در مجلس بررسی خواهیم کرد.

تئاتر حمیدرضا فولادگر طرح ساماندهی انجمن ها و موسسات تابعه ارشاد رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی انحلال انجمن‌ها و موسسات هنری بررسی طرح ساماندهی انجمن‌ها و موسسات معاونت هنری ارشاد روی میز م مسئولان از اینکه طرح‌هایشان رنگ و بوی سیاسی بگیرد مراقبت کنند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر