کد خبر: 811070 A

رییس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه از طراحی و ساخت دستگاه خانگی زری بافی با قابلیت استفاده در خانه‌های امروزی خبر داد.

به گزارش ایلنا، سید عبدالمجیدشریف زاده (رییس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) از ساخته شدن دستگاه خانگی زری بافی خبر داد و گفت:   طول دستگاه زری بافی، ۴ متر است و پیشنهاد طراحی و ساخت دستگاه‌های خانگی زری بافی با طول کمتر از این اندازه توسط پژوهشگران  ارائه شد تا در خانه‌های امروزی قابلیت اجرا و بافت را داشته باشد.

وی افزود: با ساخت دستگاه خانگی زری بافی، علاقمندان به این هنر می‌توانند این دستگاه  را تهیه و در خانه خود اقدام به اجرای هنر زری بافی کند.

رییس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه به ساخت دستگاه تولید نخ گلابتون اشاره کرد و گفت: تکنیک استفاده از این دستگاه به فراموشی سپرده شده و تنها دستگاه باقی مانده آن متعلق به دوره صفویه است.

او افزود: هم اکنون پژوهشگران گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در تلاش برای  طراحی این دستگاه هستند و این پروژه مراحل برنامه‌ریزی را برای اجرایی شدن طی می‌کند.

زری بافی دستگاه خانگی زری بافی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر