کد خبر: 808266 A

هم‎زمان با تاسوعا و عاشورای حسینی، برای عزاداران سرور و سالار شهیدان برنامه‌های ویژه‌ای روی آنتن می‎رود.

به گزارش ایلنا، ارتباط زنده با کربلای معلی، پخش عزاداری‌های مردم شهرهای مختلف کشور، مستندهای متناسب با این ایام و... از جمله برنامه‌هایی است که هم‎زمان با تاسوعا و عاشورای حسینی برای مخاطبان از آنتن تلویزیون پخش می‎شود.

شبکه یک سیما

دوشنبه و سه‎شنبه ۱۸ و ۱۹ شهریور، هم‎زمان با تاسوعا و عاشورای حسینی سخنرانی حجت‎الاسلام فاطمی‎نیا درباره قیام امام حسین علیه السلام از ساعت ۱۰ : ۷، پخش می‌شود.

همچنین ویژه برنامه‎ای از ساعت ۱۵ : ۹ تا ۴۵ : ۱۳ هم پخش می‌شود که شامل پخش عزاداری مردم شهرهای مختلف کشور است.

پخش عزاداری حسینیه امام خمینی (ع) با حضور مقام معظم رهبری و جمعی از مردم و مسئولان ساعت ۱۵ و سخنرانی آیت‎الله جوادی آملی ساعت ۱۵ : ۱۸، از دیگر بخش‎های این برنامه است.

مراسم عزاداری امام حسین علیه السلام در شب تاسوعا و عاشورای حسینی در مساجد و هیئت‎های مذهبی سراسر کشور از دیگر برنامه‌های شبکه یک سیماست که ساعت ۲۲ به صورت زنده پخش می‌شود.

علاوه بر این، ویژه برنامه «این شب‎ها» با حضور حجت‎الاسلام ثمری که ساعت ۱۵ : ۲۳  به صورت زنده پخش می‌شود از دیگر برنامه‌های شبکه یک به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی است.

شبکه دو سیما

«ذکر عاشوراییان» با اجرای مداحان اهل بیت در ساعات ۸:۴۵، ۱۳:۴۵، ۲۰:۱۵ ، ۲۲:۲۰ و ۲۳:۳۰ از شبکه دو پخش می‌شود.

از دیگر برنامه‌های شبکه دو سیما برنامه «کوی محبت» است که با حضور کارشناسان، شاعران و مداحان اهل بیت (ع) از شب اول تا دوازدهم ماه محرم و ظهر تاسوعا و عاشورا به صورت زنده از کربلای معلی و حرم حضرت سیدالشهدا (ع) پخش می‌شود. این برنامه کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی که سید مصطفی موسوی تهیه‎کنندگی آن را بر عهده دارد.

ارتباط با مراکز استان‌ها در روز تاسوعا و عاشورا از ساعت ۹ تا ۱۲ روی آنتن می‎رود.

دوربین‌های شبکه دو با استقرار در میدان امام حسین (ع) تهران در روز عاشورا؛ نماز ظهر را به صورت مستقیم روی آنتن می‌برد.

همچنین برنامه «تکیه‎گاه» که روایتی است از ماجرای عشق و دلدادگی افراد مختلف به امام حسین (ع)، در روزهای تاسوعا و عاشورا از ساعت ۲۱ پخش می‌شود.

شبکه چهار سیما

شبکه چهار سیما در تاسوعا و عاشورای حسینی با ویژه‌برنامه‌های مختلفی همچون مقتل‎خوانی، صراط، مستند ترکیب بند و... با مخاطبان خود همراه می‌شود.

مقتل‎خوانی (ساعد باقری) از تاریخ طبری بر اثر مشهور (حسین علیزاده) روزهای تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود. ساعد باقری که هم اینک برنامه سرگذشت و شرح گنجینه اسرار عمان سامانی را روی آنتن شبکه چهار دارد، در روزهای دهم و یازدهم محرم، وقایع و مقاتل موجود در تاریخ طبری از ورود امام حسین علیه السلام به کربلا، وقایع منتهی به شهادت سید الشهداء صلوات‎الله علیه به همراه فرزندان و یاران مبارکشان، سپس وقایع پس از عصر عاشورا را بر قطعه (نی‎نوا) ساخته (حسین علیزاده) در سال‎های ابتدایی دهه شصت روایت می‌کند.

این قطعات مقتل‎خوانی به روایت (ساعد باقری) در گروه اجتماعی شبکه چهار تولید می‎شود و در دو روز در فواصل برنامه‌های این شبکه تلویزیونی روی آنتن می‎رود.

قابل توجه اینکه؛ قطعه ارکستر زهی (نی‎نوا) در دستگاه نوا از آثار مشهور حسین علیزاده و از میراث ارزشمند موسیقایی کشورمان در سال ۶۲ و در استودیو (بل) تهران ضبط شد که از قضا سی‎وشش سال بعد، خوانش متون تاریخی ساعد باقری هم در روزهای گذشته در محل ضبط (نی‎نوا) تولید شده است. این اثر حسین علیزاده تاکنون با همراهی ارکسترهایی ایرانی و غیرایرانی همچون ارکستر رودکی، ارکستر سمفونیک اوکراین، یک ارکستر فرانسوی و ارکستر سمفونیک تهران به صورت زنده اجرا شده‌ است.

ویژه برنامه «صراط» برای پخش در تاسوعا و عاشورای حسینی در دو قسمت دوشنبه و سه‎شنبه ساعت ۷:۳۰صبح پخش می‌شود. در ویژه برنامه روز تاسوعا علاوه بر پخش سخنان کارشناس برنامه حجت‎الاسلام‎والمسلمین تراشیون درباره حضرت عباس علیه‎السلام، با زندگی یکی از پیرغلامان حضرت سید الشهدا به نام حاج مهدی آقابابا گلی همراه می‌شویم.

«سقا» عنوان فیلم کوتاه از این قسمت از مستند «صراط» است. این فیلم داستان پسرکی را روایت می‌کند که آرزو دارد در این روز نذری بدهد ولی محدودیت مالی خانواده این اجازه را به او نمی‎دهد، این آرزو ابتدای داستان این فیلم است.

محمد شیشه فروش، فریناز طغیانی، یوسف صالحی، بهناز حراجی، محمد ستوده و بازیگر خردسال بیژنی از جمله بازیگران این فیلم کوتاه هستند.

در «صراط» ویژه روز عاشورا که روز سه شنبه روی آنتن می‌رود، در بخش کارشناسی حجت‎الاسلام‎ تراشیون، درخصوص واقعه عاشورا و شهادت امام حسین (ع) با مخاطبان صحبت می‌کند و در بخش مستند مخاطبان با زندگی یکی از پیرغلامان حضرت سید الشهداء(ع) به نام روح‎الله فرشادفر آشنا می‌شوند.

بخش نمایشی برنامه، «سفینه‎النجاة» است که داستان دوجوان هیئتی که بر سر اعتقاداتشان با دو جوان دیگر کشمکش و درگیری دارند را روایت می‌کند. در این فیلم کوتاه بازیگرانی همچون محمد ستوده، محمدشیشه فروش، هیراد اکبری، اشکان حاج حسنی و حمید کرد ایفای نقش کرده‎اند.

مستند «شمع حرمخانه» به کارگردانی فریدون قدیری با حضور جمعی از عوامل حسینیه اعظم، به تاریخچه ساخت حسینیه اعظم زنجان و مراسم عزاداری در این حسینیه، آشنایی با فرایند توسعه و خدماتی که در این مکان معنوی ارائه می‎شود، می‌پردازد. این مستند دوشنبه ۱۸ شهریور، ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار قابل مشاهده است.

علاوه بر این مستند «ترکیب‌بند» محصول خانه مستند انقلاب اسلامی است که با مرور اشعار محتشم کاشانی، علل ماندگاری ترکیب‌بند معروف وی با مطلع «باز این چه شورش است که در خلق عالم است» می‌پردازد. در این مستند به کارگردانی امیر آذین که روز دوشنبه ساعت ۱۶:۴۵ از شبکه چهار پخش می‌شود، اساتیدی چون حاج علی انسانی و استاد موسوی گرمارودی، عباس سجادی، محمود حبیبی کسبی، مهدی امین فروغی و ... درباره شخصیت محتشم کاشانی و ارادت وی به امام حسین (ع) و خاندان نبوت صحبت می‌کنند.

«عاشورا در رامیان» مستندی مربوط به مراسم عزاداری روز عاشورا و شام غریبان در شهر رامیان در گلستان است که محمد فنایی آن را ساخته است و سه‎شنبه ساعت ۱۶پخش می‌شود.

مستند «مثل سرو» درباره آیین‌های عزاداری سنتی مردم یزد در ایام عاشورا، سه‎شنبه ساعت ۱۶:۴۵ پخش می‌شود. مستند «مثل سرو» روایتی است از آیین نخل‎گردانی در استان یزد با همه آداب و رسومی‌ که مردم این شهر و دیار به آن‌ها اعتقاد دارند. سید علیرضا میررکنی کارگردانی «مثل سرو» را بر عهده داشته است و در این فیلم علاوه بر نمایش تصاویر و فیلم‎هایی از این آیین کهن، با پژوهشگران و محققان تاریخی و مذهبی درباره ریشه‌های نخل گردانی در آیین‌های عزاداری یزدی‌ها گفت‎وگو شده است.

مستند «ستاره سحری» نوحه‎خوانی و مرثیه‎سرایی در شهر تبریز، تاریخچه‌ای از عزاداری این شهر و شعرهای آذری سروده شده با مداحی‌های قدیمی آذری زبان را به نمایش می‎گذارد. در این برنامه تصاویری از شعر خوانی شهریار در وصف حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با ترکیبی از تصاویر قدیمی مراسم‎های عزاداری و تعزیه‎خوانی در فضای باز دیده می‎شود.

قربانعلی طاهرفر کارگردانی و تهیه‎کنندگی این مستند را به سرانجام رسانده است. این مستند سه‎شنبه ساعت ۲۰:۳۰ پخش می‌شود.

شبکه پنج سیما

گروه معارف شبکه پنج سیما، در روزهای تاسوعا و عاشورا حسینی به پوشش زنده تصویری مراسم عزاداری می‌پردازد. پوشش زنده و مستقیم مراسم عزاداری سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین ( ع) از حرم مطهر حضرت عبدالعظیم (ع)، میدان امام حسین (ع) ، بازار تهران، مسجد جامع نظام مافی اولین برنامه این گروه است که روز تاسوعا دوشنبه ۱۸ شهریور، ساعت ۱۱ صبح روی آنتن شبکه پنج سیما می‎رود.

دوربین‌های شبکه پنج سیما در روز تاسوعای حسینی، به پوشش تصویری اجتماع هیئت عزاداری حسینی شهر ورامین در میدان امام خمینی (ره) می‌پردازد. این برنامه به صورت ضبطی ساعت ۲۱:۴۵، ر روی آنتن می‎رود. حجت‎الاسلام سید محسن محمودی امام جمعه شهرستان ورامین سخنران و سعید زمانی، سیدجواد قالیشورانی، احمد صدرایی و.... مداحان این مراسم هستند. علیرضا توحیدی تهیه‎کننده این برنامه را بر عهده دارد.

شبکه پنج سیما، در روز عاشورا حسینی، ارتباط زنده و مستقیم با حرم عبدالعظیم حسنی (ع)، میدان امام حسین(ع)، بازار تهران، مسجد جامع نظام مافی برقرار می‌کند و به پوشش تصویری مراسم عزاداری عاشقان و دلباختگان حسینی می‌پردازد. این برنامه از ساعت ۱۱ صبح روی آنتن می‌رود و پوشش تصویری مراسم عزاداری ظهر عاشورا از میدان کاج با حضور هیئت عزاداری دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) از برنامه‌های روز دهم ماه محرم است.

شبکه قرآن و معارف

ویژه برنامه تاسوعا و عاشورای شبکه قرآن از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۳ از این شبکه تقدیم سوگواران می‎شود.

همچنین آنتن این شبکه عزاداری کلیه استان‌ها بخصوص زنجان، اردبیل و یزد را در قاب‎هایی نمایش می‎دهد.

مراسم «با قرآن با حسین» قرائت قرآن کریم در شب عاشورا از حرم مطهر رضوی به صورت زنده از ساعت ۲۲:۳۰ تا ۲۴ پخش می‌شود.

شبکه مستند

گروه تامین شبکه مستند به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی ویژه برنامه‌های «میقات»، «دربند»، «سقا» و «عارف البکاء» را پخش می‎کند.

مستند «دربند» کاری از خانه مستند است که شب گذشته ساعت ۲۱:۳۰ از این شبکه پخش شد. شهر «دربند» قدیمی ترین شهر روسیه و پایتخت جمهوری داغستان است و از مهم‎ترین شهرهای شیعه نشین منطقه به شمار می‎رود. مستند «دربند» به برگزاری مراسم محرم در شهر دربند قفقاز و روایت آن از زبان ریش‎سفیدان و شبیه‎خوان‌ها پرداخته است.

«سقا» به کارگردانی محمد کوکبیان و تهیه‎کنندگی حمید عبدالله‎زاده روایتی از شیوه عزاداری در حسینیه همدانی‌های مقیم مرکز است. این مستند نیز یکشنبه ساعت ۲۰ پخش شد.

از دیگر ویژه برنامه‌های گروه تامین شبکه مستند می‎توان به مستند جدید «عارف البکاء» به تهیه‎کنندگی و کارگردانی مهدی نادری اشاره کرد، روایتی تماشایی از تعزیه در تفرش؛ این مستند دوشنبه ۱۸ شهریور هم‎زمان با تاسوعای حسینی ساعت ۲۲ از شبکه مستند پخش می‌شود.

شبکه امید

ویژه برنامه «مثل قاسم» دهه اول محرم‎الحرام روی آنتن شبکه امید می رود. این ویژه برنامه ترکیبی در تهران با بخش‎های مختلف از جمله مقتل‎خوانی، روایت‎خوانی، نمایش و تعزیه‎خوانی، گفت‎وگو با کارشناس مذهبی، گفت‌وگو با خانواده معظم شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مدافع حرم، پویش عکس و دلنوشته‌های عاشورایی و همچنین گزارش مردمی از هیئت‎ها و دسته‌های سینه‎زنی و عزاداری و ... به مدت ۱۲۰ دقیقه پخش می‎شود. این برنامه به تهیه‎کنندگی ابوذر خیاطی، با اجرای مشترک محمدصادق تربتیان و آلاء خامه یار، هر شب از ساعت ۱۸ تا ۲۱ از شبکه امید به نمایش در می‎آید.

همچنین این ویژه برنامه در بخشی دیگر به صورت زنده از کربلا با پخش آیتم ‎های گفت‎وگو با کارشناسان مذهبی، گزارش از هیئت‎های نوجوانان و پخش نماهنگ‎ها و مداحی‌های نوجوانان با اجرای رامتین چیت‎سازان، به مدت ۶۰ دقیقه تقدیم مخاطبان این شبکه می‌شود. باز پخش این برنامه هر روز ساعت ۱۱ است.

شبکه جام‎جم

مستند حاج مرزوق به کارگردانی بابک مینایی، روایتی است بر زندگی حاج مرزوق که به نوعی پدر روضه‎خوانی و سینه‎زنی معاصر تهران و ایران است. وی در حدود یک قرن پیش به درخواست حاج احمد ناظم از کربلا به تهران دعوت شد و سبک سینه‎زنی‌های امروز تهران برگرفته از تعالیم اوست. مستند «حاج مروزق» دوشنبه ۱۸ شهریور، ساعت ۲۱ به وقت تهران از شبکه جهانی جام‎جم پخش و روز بعد در ساعت‎های ۵ و ۱۳ بازپخش می‌شود.

تلویزیون حسین علیزاده خانواده عشق دانشگاه امام صادق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر