کد خبر: 806123 A

وحید موسائیان مطرح کرد:

وحید موسائیان معتقد است ممنوع‌التصویر کردن یک هنرپیشه او را از دید مخاطبان دور نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، وحید موسائیان (کارگردان سینما) با انتشار یادداشتی به ساخت فیلم «ایده اصلی» و ممنوع‌التصویری هاینه توسلی واکنش نشان داد.

متن یادداشت وحید موسائیان که ‌به‌طور اختصاصی برای ایلنا ارسال شده به شرح زیر است:

آزیتا موگویی با فیلم «تراژدی» کارگردانی در سینما را تجربه کرد. البته می‌دانیم که او خیلی سال است که در سینما کار می‌کند. «ایده اصلی» نسبت به تجربه اول موگویی کاملاً متفاوت بود و بیشتر در فیلم دوم می‌توان کارگردانی او را حس کرد و شاید این جنس بیشتر به ساختار ذهنی و فکری کارگردان تعلق دارد. از این بابت وقتی به اثر او نگاه می‌کنیم و می‌بینیم فیلمساز زن در شرایط آشفته سینمای حرفه‌ای که به عمد یا سهواً اصولی رعایت نمی‌شود، «ایده اصلی» وضعیت خوبی دارد و فیلمساز قواعد را بلد است و به این دلیل که از جهت تولید و تهیه تجربیات خوبی داشته موفق ظاهر می‌شود. موگویی تلاش می‌کند به عنوان یک فیلمساز زن به استقلال کاملی برسد البته نه به شکل کلیشه‌ای که مطرح است بلکه به عنوان کسی که بعد از سال‌ها سابقه حالا دیدگاه خودش را نمایش می‌دهد بدون اینکه به جریان فکری خاصی منتسب شود. این نوع سینما با چنگ و دندان ساخته می‌شوند و حقیقتاً به معرفی کارگردان به عنوان هویتی مستقل می‌پردازد که همین مسئله می‌تواند امتیازی برای کارگردان اثر باشد.

ما از سوی دیگر با فیلمی مواجه هستیم که بازیگرهای مختلف را به شکلی که می‌خواهد دروهم جمع کرده و یک دستی خاصی در آن وجود دارد.

«ایده اصلی» مثل هر پروژه سینمایی با هنرپیشه‌های مطرح،  برخی بازیگرهایش بیشتر دیده می‌شوند و درخشان‌تر هستند و برخی دیگر در شرایط قابل قبولی قرار دارند. از نظر من به طور کلی انتظارها برآورده می‌شود مثلاً پژمان جمشیدی واقعاً فوق العاده است هرچند شاید احساس کنیم ما او را قبلاً هم در این شمایل دیده‌ایم، اما او بازهم تازگی و جذابیت خاصی دارد. بهرام رادان، هانیه توسلی، مهرداد صدیقیان، مریلا زارعی همه خوب هستند و من به عنوان یک مخاطب از بازی‌هایشان راضی هستم.

 هانیه توسلی که گفته شده در تلویزیون ممنوع‌التصویر و ممنوع‌الصدا است، به اندازه کافی محبوبیت دارد که حتی اگر فقط اسم او در پوستر و تیزر فیلم باشد، مخاطب به دیدن فیلم برود. بعضی وقت‌ها ممنوعیت‌ها به دیده شدن بیشتر بازیگران کمک می‌کند و متاسفانه این چرخه همیشه در سینمای ما هست و فکر می‌کنند با ممنوع‌التصویر کردن یک هنرپیشه او را از دید مخاطبان دور می‌کنند در حالی که اینطور نیست و اصولاً این بازیگرها بیشتر هم دیده می‌شوند. شاید یکی از دلایلی که فیلم «ایده اصلی» اقبال بیشتری در اکران پیدا کرد همین ممنوعیت پخش تیزرهای تلویزیونی به دلیل حضور هانیه توسلی بود که اتفاقاً بیشتر کنجکاوی مخاطبان را برانگیخت!

هانیه توسلی وحید موسائیان ممنوع الکاری گاهی ممنوعیت‌ها به دیده شدن بیشتر بازیگران کمک می‌کند/ ایده اصلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر