کد خبر: 805311 A

نمایشگاه عکس‌های آنتوان خان سوروگین (سرونیان)؛ عکاس ارمنی عصر قاجار و پهلوی افتتاح شد.

به گزارش ایلنا، نمایشگاه عکس‌های آنتوان خان سوروگین (سرونیان)؛ عکاس ارمنی عصر قاجار و پهلوی در تاریخ ۳۱ اوت (۹ شهریور) با همکاری و مشارکت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، در مسجد کبود ایروان افتتاح شد.

آنتوان خان سوروگین (سرونیان) با ۵ دهه فعالیت حرفه‌ای عکاسی، یکی از مهم‌ترین شاهدان زندگی ایرانیان از دوران ناصرالدین‌شاه تا سلطنت رضاشاه بوده است.

ابتدا کنفرانس مطبوعاتی با حضور خبرنگارانی از شبکه‌ها و رسانه‌های معتبر ارمنستان برگزار شد. در این کنفرانس مطبوعاتی تاتِو مناتساکانیان (رئیس کمیته برگزارکنندگان نخستین جشنواره بین المللی عکاسی) ضمن ابراز تشکر از سید محمدرضا حیدری (رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان) به معرفی این جشنواره بین المللی پرداخت.

مناتساکانیان خاطر نشان کرد: رئیس مجلس ملی ارمنستان عکس محبوبه فرج الهی را بسیار پسندیده است و از برگزارکنندگان درخواست نموده تا این عکس را به مجلس ملی ارمنستان اهدا کنند.

پس از آن حیدری اظهار داشت: هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی پتانسیل فرهنگی مسجد کبود ایروان که همانند گوهر در قلب ارمنستان می‌درخشد، بود.  وی  برای برگزاری برنامه‌های مشترک فرهنگی با مراکز مختلف فرهنگی ارمنستان که منجر به تقویت روابط دوستی و فرهنگی دو کشور خواهد شد اعلام آمادگی کرد.

سپس فرج الهی با ابراز تشکر از برگزارکننده گان جشنواره و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی، توضیحاتی درباره پیام عکس خود که تحت عنوان «فقط یک لبخند» مقام سوم جشنواره مذکور را به دست آورده ارائه داد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد تفاوت دیدگاه زنانه و مردانه در عکاسی اظهار داشت: نگاه یک زن بسیار ظریف و لطیف است و زن‌ها در حین عکاسی به نکات خیلی ظریفی دقت می‌کنند که شاید آقایان به این نکات توجه نداشته باشند.

فرج الهی در پاسخ به خبرنگاری که درباره چگونگی ثبت عکس "فقط یک لبخند" پرسید گفت: من سعی کردم لحظه شادمانی دو کودک در حین بازی را ثبت کنم. این به همان نگاه زنانه برمی‌گردد چرا که آن کودکان در انباری متروکه و شرایط نامساعد بودند و من از همان دریچه کوچک لبخند و شادمانی شان را ماندگار کردم.

عکاسی آنتوان خان سوروگین رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر