کد خبر: 804795 A

در قالب طرح تحقیقاتی صورت گرفت؛

طرح تحقیقاتی مطالعه مردم شناسی نوروز و یلدا در کرمانشاه و ایلام از سلسله طرح‌های پژوهشی پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، انجام شد.

به گزارش ایلنا، علیرضا حسن زاده (رییس پژوهشکده مردم شناسی) با اشاره به انجام مطالعه مردم شناسی نوروز و یلدا در کرمانشاه و ایلام، گفت: به منظور آغاز کار در زمینه اطلس مردم نگاری سرزمین، با توجه به اهمیت این موضوع، نوروز و یلدا از سوی این پژوهشکده مورد توجه قرار گرفت و در نواحی مختلف ایران توسط اعضای این پژوهشکده بررسی شد.

مینو سلیمی (مجری این طرح) با بیان اینکه  ایرانیان هزاران سال است که نوروز و یلدا را گرامی و ارج می‌نهند تصریح کرد: نوروز شادی آفرین و آفریننده زندگی است. فرهنگ ایرانی در هر گوشه‌ای از جهان زمان و زمینی نو را به تماشا نشسته و دل به شادی همه رنگ زیستن می‌دهد، جشن می‌گیرد و به شادمانی می‌پردازد، چرا که می‌داند جهان دمی است و آدمی و طبیعت در دمی جان می‌گیرند و جان می‌دهند.

این پژوهشگر با بیان اینکه نوروز جان می‌بخشد و فرهنگ ایرانی به پاس این جانفزایی به شادی می‌نشیند و آواز زندگی سر می‌دهد که همه جهان بشنوند و بدانند نوروز، روز نو فرا رسیده است اظهار داشت: ایرانیان به پاسداشت نوروز و یلدا آداب و رسوم گوناگونی انجام می‌دهند که البته در بافت این تنوع ویژگی‌های مشترکی دیده می‌شود.

سلیمی با مهم و ضروری دانستن شناخت آداب و رسوم نوروز و یلدا در گوشه به گوشه ایران و اینکه این شناخت ما را به درک معناهای نهان این رفتار مهم اجتماعی و تاثیر آن در فرهنگ ایرانی می‌رساند تصریح کرد: این پژوهش به مطالعه نوروز و یلدا در مناطق مورد مطالعه استان کرمانشاه (قصرشیرین، سرپل ذهاب، کنگاور، پاوه، روانسر، جوانرود، روستاهای کرمانشاه، ماهیدشت، اسلام آبادغرب، دالاهو، سنقر، گهواره و صحنه) و استان ایلام (ملکشاهی، ایوان¬غرب، دره شهر، شیروان، چرداول، لومار، سراب کلان، مهران، دهلران و آبدانان) پرداخته است.

پژوهشکده مردم شناسی پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی نوروز و یلدا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر