کد خبر: 803945 A

در آیین پایانی جشنواره هدهد سفید؛

وزیر ارشاد گفت: یکی از گام‌هایی که کتابخانه‌ها باید به آن توجه داشته باشند این است که باید کتابخانه‌ها به کارگاه خلاقیت تبدیل شود.

به گزارش ایلنا، سیدعباس صالحی عصر امروز در آیین پایانی نخستین جشنواره نشان هدهد سفید (برای محبوب ترین کتاب ها به انتخاب کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه‌های عمومی کشور) با تاکید بر این مطلب افزود: یکی از موضوعاتی که در فضای کتابخانه‌ها به آن توجه داشتیم این بود که به سمتی حرکت کنیم که کتابخانه‌ها برای کودکان به صورت محل زندگی باشد.با این نگاه و رویکرد اتفاقات خوبی رخ داده ولی تا نقطه مطلوب فاصله داریم ولی با این حال قدم هایی با این رویکرد برداشته ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: گام اول در این مسیر این بود که هیچ کتابخانه ای بدون بخش کودک و نوجوان نداشته باشیم. گام دوم این بود که تلاش کنیم بخش کودک و نوجوان در کتابخانه ها جذابیت بیشتری برای زندگی کردن داشته باشد. به این معنا که کتابخانه محلی مانند خانه بشود و جذابیت های آن را داشته باشد. طوری که وقتی کودک و نوجوان به آن مراجعه نمی کند احساس گم کردگی داشته باشد. جذاب کردن کتابخانه کار آسانی نیست اما با این نگاه مسیرهایی را طی کرده ایم.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی افزود: کتابخانه نباید صرفا محل قرار دادن کتاب باشد. کتابخانه محل قفسه‌های زمخت کتاب نیست. باید جایی باشد که افراد در آن احساس تنفس داشته باشند.

صالحی ادامه داد: گام سوم که باید اتفاق بیفتد این است که کتابخانه تبدیل به کارگاه خلاقیت شود و فقط قرائت خانه نباشد. محیطی مانند چشمه باشد که از درون کودکان بجوشد. باید طوری باشد که کودکان در آن احساس بزرگ تر شدن داشته باشند.

وی گفت: یکی از اتفاقات و گام های دیگری که باید برداشته شود این است که کتابخانه یک‌طرفه نباشد. باید نقش مشارکتی و تعاملی در آن افزایش یابد که کودکان و نوجوانان نقش و حضور خود را در آن حس کنند.

صالحی با اشاره به انتشار شماره سوم کتاب هدهد سفید ادامه داد: باید کاری کنیم که خواندن تبدیل به لذت شود زیرا خواندن کتاب بدون لذت پایدار نمی‌ماند و توسعه نمی‌یابد. بنابراین کتابخانه‌ها باید به طرف این امر بروند و کودکان و نوجوانان هم با ایده ای خود ما را کمک کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی متذکر شد: یکی از راه‌های تبدیل کتاب خواندن به لذت خواندن، کتاب خوب خواندن است. برگزاری جشنواره ها و معرفی کتاب‌های خوب در نشریات و ... از دیگر راه ها است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره هدهد سفید افزود: برگزاری این جشنواره تجربه جدیدی بود که در آن کودکان نقطه‌های مختلف کشور مشارکت داشتند و این مشارکت منجر به مطمئن بودن این مسیر می شود.

در بخشی از این آیین چهارمین کتاب هدهد سفید از سوی وزیر ارشاد و دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور رونمایی شد.

در این آیین همچنین از برگزیدگان نخستین جشنواره هدهد سفید تقدیر شد.

ابتدای این آیین عموزاده خلیلی دبیر جشنواره گزارشی از روند شکل‌گیری و برگزاری این جشنواره ارائه داد.

سیدعباس صالحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر