کد خبر: 802200 A

مونسان:

سی و دومین نمایشگاه ملی صنایع دستی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در سالن‌های 9، 8، 11، 10 و سری 25 ظهر امروز افتتاح شد و تا 9 شهریور از ساعت 10 الی 18 میزبان علاقمندان خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اصغر مونسان (سرپرست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) در سی و دومین نمایشگاه ملی صنایع دستی با اشاره به طرح تجاری‌سازی که برای حوزه صنایع دستی ارائه داده بودند، گفت: این طرح در نوسازی و بسته‌بندی متمرکز شده بود و طراحی‌ها روی سلیقه مشتری توسط استادکاران اجرا شد. در بخش تولیدات صنایع دستی علاوه بر صنایع دستی فاخر به سمت صنایع دستی کاربردی نیز رفتیم و امروزه بازار خوبی برای صنایع دستی به وجود آمده چنانچه در خانه‌های عموم جامعه صنایع دستی دیده می‌شود.

او با اشاره به وضع صادرات در حوزه صنایع دستی گفت: به رغم مشکلاتی که به وجود آ‌مد و مواد اولیه گران شده و تهیه آن نیز با دشواری روبرو بود، اما در بخش صادرات خوب عمل کردیم. صنایع دستی مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است و بازارهای بیرونی دارد. ما امیدوار هستیم با حمایت‌هایی که انجام می‌شود و کمک‌های دولت بتوانیم به هدف دو میلیاردی که در حوزه صنایع دستی هدف‌گذاری کرده‌ایم، دست یابیم.

مونسان در ادامه در خصوص وزارتخانه شدن میراث فرهنگی، گردشگی و صنایع دستی و برنامه‌هایی که در اولویت این وزارتخانه قرار خواهد گرفت، گفت: نمایندگان مردم این گونه تشخیص دادند که سازمان میراث و گردشگری تبدیل به وزارتخانه شود و انشاالله موجب خیر خواهد شد.

او ادامه داد: با وزارتخانه شدن سازمان سه بخش مهم که نقش مهمی در اقتصاد، فرهنگ اشتغال دارند، مورد توجه قرار می‌گیرند. امیدوارم حمایت‌ها از وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیشتر شود.

سرپرست وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به بودجه‌ای که در گذشته برای سازمان متولی این سه حوزه در نظر گرفته شده بود، گفت: بودجه سازمان دو برابر کمتر از آخرین وزارتخانه‌ای بود که در لیست بودجه‌ها قرار داشت. ما امیدوار هستیم با تبدیل شدن به وزارتخانه بتوانیم بودجه را دو برابر کنیم و به حداقل بودجه‌ای که برای وزارتخانه در نظر گرفته شده است، برسانیم.

مونسان تصریح کرد: طی سال 97 در حوزه گردشگری رشد داشتیم و تعداد گردشگران ورودی به هفت میلیون و 800 هزار رسیدند در حال حاضر نیز بیمارستان‌ها و هتل‌ها پر از گردشگر هستند. در حالی که تحریم شده‌ایم و پروازهای مستقیم یا بسته شده‌اند یا با اثرات منفی روبرو بودند اما با تغییر بازارهای هدف و توجه به بازارهای منطقه‌ای شاهد رشد بسیار خوبی در حوزه گردشگری بودیم حتی طی سه ماه نخست سال 98 با رشد 40 درصدی در حوزه گردشگران ورودی روبرو شدیم.

به گفته او؛ حوزه صنایع دستی نیز روند خوبی را طی می‌کند و گام‌های رو به جلو برمی‌دارد و در عین حال توانسته‌ایم 34 هزار اثر ثبت شده در میراث فرهنگی را داشته باشیم. امید است تا با وزارتخانه شدن بتوانیم در اقتصاد کشور تاثیرگذار باشیم.

مونسان خاطرنشان کرد: با ورود هر گردشگر1400 دلار ارز آوری برای کشور انجام می‌شود این در حالی است که تنها سه سنت برای هر گردشگر سرمایه‌گذاری می‌کنیم با این وجود هر بشکه نفتی که 64 دلار ارز برای ما دارد 10 دلار برای آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم این نشان دهنده آن است که می‌توانیم با توجه ویژه به گردشگری ارزآوری داشته باشیم.

او در خصوص ایجاد بازارچه‌های صنایع دستی در شهرهای مختلف گفت: همه شهرها پر از هنرمند است و باید هر شهر حداقل یک بازارچه دائمی صنایع دستی داشته باشد اما به واسطه کمبود بودجه این امر محقق نشده‌ است این در حالی است که فشار بودجه‌ای در تمام بخش‌های دولتی وجود دارد.

سرپرست وزات میراث فرهنگی در خصوص وضعیت بیمه هنرمندان صنایع دستی گفت: بیش از دو سال است که شبانه‌روز این امر را پیگیری می‌کنم و اگر بودجه لازم تامین شده بود تاکنون این مهم محقق می‌شد. چنانچه سال گذشته اندکی بودجه اختصاص داده شد و توانستیم تعدادی از هنرمندان را بیمه کنیم اخیرا نیز رئیس جمهور دستور داد. و اگر در سازمان برنامه‌ها و بودجه این دستور عملیاتی شود حدود پنج هزار هنرمند صنایع دستی به زودی بیمه خواهند شد.

مونسان در خصوص احتمال معرفی او به عنوان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: حتما صحبت‌هایی دراین خصوص با من شده است که اکنون به عنوان سرپرست این وزارتخانه معرفی شده‌ام البته درنهایت هر چه رئیس جمهور تصمیم بگیرد همان خواهد شد.

 سی و دومین نمایشگاه ملی صنایع دستی با حضور 31 استان کشور و 13 تولیدکننده از 21 استان و فعالیت 13 چادر عشایر و حضور هنرمندان، تولیدکنندگان، صنعتگران، شرکت‌های بازرگانی و تجار در فضایی بالغ بر هشت هزار مترمربع و 700 غرفه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از ساعت 10 الی 18 پذیرای علاقمندان خواهد بود.

به گفته پویا محمودیان (معاون صنایع دستی کشور) 24 غرفه از مناطق محروم به صورت رایگان در این نمایشگاه شرکت داده شده‌اند.

میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در انتظار دو برابر شدن بودجه/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر