کد خبر: 801512 A

نمایشگاه عکس‌ »از تفتان تا مکران، گستره زیبایی» ‌با نگاهی نو و مستند به سیستان و بلوچستان جمعه یک شهریور در گالری بهار خانه هنرمندان افتتاح شد.

به گزارش ایلنا، نمایشگاه «از تفتان تا مکران، گستره زیبایی» حاصل تلاش چهار هنرمند سروش جوادیان، علیرضا فراهانی، حامد صادقی و حسین امین جعفری است که تعداد ۲۴ عکس را در گالری بهار روی دیوار بردند.

حامد صادقی عکاس جوان شرکت کننده در این نمایشگاه گفت: ‌به سبب اخبار منفی و شنیده‌های خوفناک از شهر سیستان و بلوچستان، تصمیم گرفتم تا خودم شخصاً به این سرزمین سفر کنم و با ناشناخته‌هایش بیشتر آشنا شوم.

وی ادامه داد: با کلی ترس و اضطراب وقتی وارد این سرزمین شدم چیزی به غیر از طبیعت زیبا، مهربانی و رنگ‌های زیبا ندیدم لذا تصمیم گرفتم تا هر آنچه که دیده‌ام را ثبت کنم و به همگان نشان دهم که تمام آن اخبار و تبلیغات منفی از سیستان و بلوچستان نشانی از واقعیت ندارد و حقیقت چیز دیگری است.

صادقی با اشاره به تعداد آثار به نمایش گذاشته شده گفت: هر هنرمند ۵ عکس کلی و یک عکس از سوزن دوزی زنان سیستان و بلوچستانی به نمایش گذاشته است که عواید فروش حاصل از این عکس‌ها تقدیم به کارآفرینی و توانمندسازی زنان هنرمند این استان می‌شود.

این هنرمند با اشاره به برگزاری این نمایشگاه گفت: دو مولتی مدیا با موضوع دختران آفتاب و دیگری با موضوع سیستان و بلوچستان گستره زیبایی، را در آیین افتتاحیه به نمایش گذاشتیم. همچنین از چند زن سوزن‌دوز استان سیستان و بلوچستان دعوت شده که در کنار نمایشگاه به کار سوزن دوزی مشغول باشند.

حسین امین جعفری دیگر عکاس حاضر در نمایشگاه نیز گفت: هر سفری تلاشی است برای ادراک جهان و هر عکس تلاشی است برای نشان دادن آنچه در ذهن عکاس به وجود آمده است، این عکس‌ها قصد دارد بدون شعار و فقط باشعور آنچه را دیده است به مخاطب عرضه کند و تلاشی است برای نشان دادن آن لحظه‌ای که به زیبایی هرچه تمام‌تر از مهمان‌نوازی، نوع‌دوستی، نجابت و کار و تلاش مردمان سیستان و بلوچستان در ذهن عکاس به یادگار مانده است، امیدوارم بتوانیم چهره‌ی واقعی این سرزمین را به درستی نشان دهیم.

سروش جوادیان نیز اظهار داشت:‌ تاکنون سفرهای بسیاری به نقاط مختلف ایران داشته‌ام و همیشه دغدغه انتقال درست جاذبه‌های فرهنگی ایران را داشته‌ام، در سفر به سیستان و بلوچستان این سوال در ذهنم بود که چه‌طور می‌توانم این سرزمین جادویی را به تصویر بکشم و این انگیزه سفرهایم شد و عکس‌های این نمایشگاه حاصل همین کنش درونی من به عنوان یک هنرمند است.

علیرضا فراهانی دیگر هنرمند عکاس این نمایشگاه اظهار داشت: جغرافیای سیستان و بلوچستان خیلی سحرانگیز است به همین علت کشش بسیاری برای هنرمندان برای کار در زمینه‌های مختلف هنری در این استان وجود دارد.

نمایشگاه «از تفتان تامکران، گستره زیبایی» تا ۱۲ شهریور در گالری بهار خانه هنرمندان ایران میزبان علاقه‌مندان است.

12

سیستان و بلوچستان خانه هنرمندان ایران مکران تفتان تا مکران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر