کد خبر: 801505 A

نمایشگاه «جامعه» طرح‌های هنرمند طراح و کاریکاتوریست؛ داوود شهیدی جمعه ۱ شهریور در گالری ممیز خانه هنرمندان افتتاح شد.

به گزارش ایلنا، داوود شهیدی با اشاره به برگزاری نمایشگاه «جامعه» که در خانه هنرمندان ایران افتاح شد، اظهار داشت: در این نمایشگاه تعداد ۲۵۰ اثر از طرح‌هایی را که سال ۷۹ در روزنامه جامعه با قلم فلزی و مرکب کار کرده‌ام به نمایش گذاشته‌ام.

وی ادامه داد: روزنامه جامعه شروع یک حرکت رسانه‌ای درست بود که با سنت‌هایی که از سال ۵۷ به جلو رفت، متفاوت و متضاد بود و روی استانداردهای رسانه‌‌ای که قانونی بود پایه‌ریزی شد.

وی گفت: وقتی جامعه منتشر می‌شود همه روزنامه‌نگارها از سراسر دنیا بحث دوستی صلح‌آمیز و پرغرور را مطرح می‌کنند که مورد توجه هنرمندان نیز قرار می‌گیرد و از لحاظ محتوای بصری بحث تازه‌ای روی کارها اتفاق می‌افتد.

شهیدی افزود‌: در آن زمان که در روزنامه مقاله می‌نوشتند، انتظار داشتند که یک آدم در لحظه در بیان تصویری و با یک زبان طنزآمیز اگر ضعفی روی مقاله است را بگیرد و خشونت را حذف و به یک بیان شیرین و لبخند تبدیل کند، و طنز را همراه با زیبایی‌شناسی انجام دهد،‌ طنز نیز دغدغه و مسئولیت اجتماعی داشت و صرفاً در مقام یک فکاهی ساده نبود.

این طراح وکاریکاتوریست بیان داشت: هنر باید مسئولانه عمل کند و با زیبایی خالص و بی‌پیرایگی خودش مفهوم را بیان کند و به نظرم طنز یک فکاهی بی‌هدف نیست بلکه با توجه به زمینه اجتماعی و فرهنگی که در پیوند با آن قراردارد باید مسئولیت اجتماعی داشته باشد.

شهیدی افزود: طرح‌های من نیز در این نمایشگاه هدفمند و با ابزار طنز به نقد شرایط اجتماعی پرداخته است.

این هنرمند بیان داشت: خانه هنرمندان ایران با روزنامه «جامعه» شباهت دارد چون هر دو دغدغه اجتماعی دارند که به دنبال انتقال آن به مخاطب هستند.

داوود شهیدی متولد ۱۳۳۰ تهران و دانش آموخته معماری دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران و معماری شهری از دانشگاه بوستون است. که از سال ۱۳۴۴ فعالیت هنری خود را در زمینه کاریکاتور و طنز سیاه باقلم نوک فلزی و مرکب روی مقوا شروع کرد و دو سال بعد با چاپ آثارش در مجلات آبنوس، جهان‌نو، خوشه، اطلاعات و تماشا شناخته شد.

نمایشگاه طرح‌های داوود شهیدی تا ۱۲ شهریور درخانه هنرمندان ایران میزبان علاقه‌مندان است.

8

10

نمایشگاه خانه هنرمندان ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر