کد خبر: 801151 A

نمایش ویژه فیلم نماینده سینمای ایران به اسکار با حضور سینماگران، هنرمندان و اهالی رسانه توسط موزه سینما در سالن سینماتوگراف برگزار شد.

 به گزارش ایلنا آزاده موسوی یکی از سازندگان  فیلم گفت: امیدوارم فیلم را دوست داشته باشید و از دیدن آن لذت برده باشید. انتخاب «در جستجوی فریده » شورو شعفی در سینمای مستند ایجادکرده است که برای ما بسیار امیدبخش است و از آنجایی که مستند قلب تپنده جامعه است رشد و بلوغ آن بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: «در جستجوی فریده» به جشنواره‌های خارجی زیادی رفته است و تجربه دیدن فیلم با تماشاگران خارجی به ما نشان داد که فیلمی قابل فهم و تاثیرگذار برای آنها بوده است.

موسوی خاطرنشان کرد: «در جستجوی فریده» اولین فیلم تاریخ سینمای ایران است که از طریق کمک‌های مردمی ساخته شده است. ساخت این فیلم به ما نشان داد که اگر با انرژی مثبت دست به دست هم دهیم اتفاق‌های بسیارخوبی می افتد.

کوروش عطائی دیگر کارگردان و تهیه کننده فیلم نیز گفت: باعث خوشحالی و افتخار است که این فیلم در کنار فیلم‌های دیگر که همگی خوب هستند به عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار معرفی شد، امیدوارم گام بزرگی در سینمای مستند باشد.

وی با بیان اینکه باید مرزبندی‌ها را درفیلم ها برداریم و به فیلم خوب و سینمای درست بیشتر فکر کنیم، ادامه داد: زمانیکه با شخصیت فریده آشنا شدیم یکی از جذابیت‌ها لایه‌های دیگری بود که قصه با خود به همراه داشت که یکی از آنها تفاوت فرهنگی است، تفاوتی که شاید بین مرزها وجود داشته باشد اما مرزی میان انسان‌ها ایجاد نمی‌کند و ما در این فیلم می‌بینیم که آدمهایی با دو فرهنگ کاملاً متفاوت می‌توانند چقدر ارتباط عمیقی با یکدیگر برقرار کنند.

کارگردان «در جستجوی فریده» بیان کرد: در نمایش‌های خارج از ایران برای ما این نکته مهم بود که آیاحسی که مخاطب ایرانی داشت آنها هم دارند که متوجه شدیم ارتباط عمیقی بین فیلم و مخاطبان خارجی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: موضوع مستند «در جستجوی فریده» کاملاً انسانی است و ممکن است در همه جای دنیا اتفاق بیافتد و جهان شمول است.

درادامه این مراسم رضا توکلی بازیگر سینما و تلویزیون نیز گفت: با این مستند سینمای ایران ارتقا پیدا کرد. ازته دل افتخار می‌کنم که سینمای ما چنین فیلمی دارد.

 عباس امینی کارگردان سینما نیز گفت: به نظر من سینمای مستند محجور نیست زیرا فیلم‌های مستند چندین برابر فیلم‌های داستانی در جشنواره‌های خارجی جایزه کسب کرده است.

تینا پاکروان نیز که در این مراسم حضور داشت گفت: از تماشای این فیلم بسیارخوشحال شدم و این فیلم را پسندیدم از برگزارکنندگان این مراسم تشکرمی‌کنم و امیدوارم بار دیگر زمانی که شما جایزه اسکار را گرفتید در همین جا شما را تشویق کنیم.

سحر عصر آزاد که به عنوان منتقد در این مراسم حضور داشت نیز گفت: انتخاب در جستجوی فریده جز اتفاق‌های خوب برای سینمای مستند است. سینمای ما به طور خاص مظلوم است و با وجود استعدادهای بلقوه نتوانسته ابعاد جهانی شدن را در حوزه مستند پیدا کند.

وی در پایان از ایده برگزاری این برنامه توسط موزه سینما تشکر کرد.

در این مراسم افرادی همچون: رخشان بنی اعتماد، احترام برومند، همایون اسعدیان، امیر اسفندیاری، ‌‎ علیرضا شجاع نوری بهروز افخمی، مونا زندی حقیقی، عزیز ساعتی، تینا پاکروان، علی اسدزاده، مائده طهماسبی، احسان کرمی، یلدا جبلی، کیوان کثیریان، مهران عباسی انارکی، عباس امینی، سپیده عبدالوهاب، محمد حیدری، مرجان شیرمحمدی، رضا توکلی، ارژنگ امیرفضلی، بهزاد خداویسی، آزیتا ترکاشوند، امیر حاج رضایی،محمد صوفی، محمدجعفر صافی، پوریا عالمی و ...حضور داشتند.

همچنین بعد از این مراسم پخش کننده بین الملل  فیلم  «در جستجوی فریده» طی یادداشتی  درباره قوانین آکادمی اسکار توضیحاتی ارائه کرد

 الهه نوبخت مدیر پخش بین المللی فیلم در جستجوی فریده نوشت : با توجه به آنچه در وب سایت رسمی و در صفحه ١٦ قوانین نود و دومین آکادمی اسکار به صراحت اشاره شده است، کلیه فیلم‌های بلند (بیش‌تر از ٤٠ دقیقه)، مستند، داستانی و انیمیشن، امکان معرفی به آکادمی اسکار را دارند.

وی ادامه داد: آکادمی اسکار در اقدامی که اخیراً صورت داده، نام بخش «جایزه فیلم خارجی زبان» را به  بخش «جایزه بین المللی فیلم بلند» تغییر داده است.
این در حالی است که این فقط یک تغییر نام بوده و هیچ یک از قوانین این بخش نیز تغییر نیافته است و در سال‌های گذشته تعدادی از کشورها، فیلم مستند خود را به عنوان نماینده این بخش معرفی کرده‌اند.
نوبخت توضیح داد:  در قوانین بخش مستند اسکار نیز اشاره شده که یکی از شرایط حضور فیلم‌های مستند می‌تواند معرفی فیلم به نمایندگی از آن کشور در بخش « جایزه بین المللی فیلم بلند» به آکادمی اسکار باشد.
پخش بین الملل فیلم «در جست و جوی فریده» به عهده کمپانی الی ایمیج به مدیریت الهه نوبخت است.
موزه سینما علی عباسی فیلم در جستجوی فریده فیلم در جستجوی فریده موزه سینما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر