کد خبر: 800502 A

سفیر هند در ایران:

سفیر هند در ایران بیان کرد: باید تمامی تفاهم نامه‌های فرهنگی که در گذشته میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران با کشور هند به امضا رسیده است را دوباره احیا کنیم و امیدواریم این ارتباط قوی فرهنگی ادامه داشته باشد.

به گزارش ایلنا، گادام دارمندرا (سفیر هند در ایران) در افتتاحیه نمایشگاه شگفتی‌های معماری هندوستان گفت: از مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تشکر می‌کنم که این رویداد هنری را در عمارت شمس‌العماره برگزار کرد، حس می‌کنم‌ در هندوستان هستم و این مکان به نظرم آشناست و این نشان دهنده اشتراکات فرهنگی دو کشور ایران و هند است.

وی افزود: پرفسور آبهای کومار (رئیس خانه فرهنگ هند در تهران) انگیزه اصلی ما برای برپایی این نمایشگاه بود و تمام کارها را برای برپایی نمایشگاه نقاشی هنرمند جوان هند در این مکان تاریخی انجام داد. همچنین از کاخ گلستان برای نمایش مبلمان چوبی قدیمی کشور هند و عکس‌های کشور هند که از گنجینه آلبوم خانه کاخ گلستان برای نمایش انتخاب شده تشکر می‌کنم.

سفیر هند در ایران تصریح کرد: روابط محکم میان دو کشور از سفر نخست وزیر هند به ایران و سفر آقای روحانی، رئیس جمهوری ایران به کشور ما مشخص است آقای روحانی سفرش را از شهر حیدرآباد محل تولد من آغاز کرد که در این شهر بناهای زیادی وجود دارد که معماری آن ایرانی است و نشان دهنده فرهنگ ایرانی است. این شهر بزرگ‌ترین جمعیت شیعه نشین هند را دارد. تمام این موارد نقطه اتصال دو کشور هستند.

دارمندرا بیان کرد: باید تمامی تفاهم نامه‌های فرهنگی که در گذشته میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران با کشور هند به امضا رسیده است دوباره احیا کنیم و امیدواریم این ارتباط قوی فرهنگی ادامه داشته باشد.

وی افزود: از تمام طرح‌ها و پیشنهادات کاخ گلستان استقبال می‌کنیم و آن را در سفارت هند برای اجرا پیش می بریم. هفتاد سال برقراری روابط دیپلماتیک هندوستان و ایران شاید زمان زیادی برای تمدن های باستانی ایران و هند که قدمت زیادی دارند نباشد اما معتقدیم این مدت توانست روابط دو کشور را محکم تر کند و ما آمادگی کامل را برای همکاری فرهنگی با سازمان میراث فرهنگی و کاخ گلستان را داریم و  تمام هندی های مقیم تهران را از برپایی این نمایشگاه با خبر می کنیم.

مسعود نصرتی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در ادامه گفت: مشترکات فرهنگی زیادی با کشور هند داریم و تنها کشوری هستیم که مراودات نمایشگاهی خوب داشتیم امیدواریم برپایی چنین نمایشگاه هایی ادامه پیدا کند؛ کاخ گلستان با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی آمادگی همکاری با موزه های هند را دارد، تمام ایرانی ها به کشور هندوستان علاقه دارند و می توانند حداقل یک جمله درباره این کشور بنویسند.

وی افزود: ۷ جلد آلبوم از کشور هندوستان داریم امیدواریم به زودی بتوانیم نمایشگاه بزرگتری از آثار کشور هند شامل عکس ها و نسخه های خطی به نمایش بگذاریم و آثار به نمایش گذاشته را در قالب کاتالوگ و کتاب چاپ کنیم.

علاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه شگفتی های معماری هندوستان می توانند از ساعت ۹ تا ۱۷ به کاخ گلستان واقع در میدان ارگ مراجعه کنند.

23

25

26

سفیر هند در ایران نمایشگاه شگفتی‌های معماری هندوستان عمارت شمس العماره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر