کد خبر: 799895 A

به منظور بارگزاری در اطلس مردم نگاری صورت گرفت؛

طرح پژوهشی بررسی مردم شناسی مراسم نوروز و یلدا در استان اصفهان از سری طرح های پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، به پایان رسید.

به گزارش ایلنا، ژیلا مشیری (مدیر گروه اسطوره و آیین پژوهشکده مردم شناسی) با اعلام خبر اتمام طرح پژوهشی نوروز و یلدا در اصفهان، گفت: در این پژوهش که به روش کیفی و کتابخانه‌ای در این استان انجام شده، ۱۴ منطقه شهری و ۲۶ منطقه روستایی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

او با بیان این که دو آیین یلدا و نوروز از آیین‌های کهن این سرزمین هستند تصریح کرد: ایرانیان و تمام  مردم سرزمین‌هایی که در قلمرو فرهنگ ایرانی زندگی می‌کنند، قرن‌هاست که نوروز؛ شروع فصل بهار و یلدا؛ آغاز فصل زمستان را که طولانی‌ترین شب سال است را جشن گرفته و با انجام مراسم و رفتارهایی آیینی آن را گرامی داشته و جشن برپا می‌کنند.

وی افزود: این آیین‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند که در این طرح پژوهشی، در استان اصفهان، شهرها و روستاهای آن آیین‌هایی چون چهارشنبه سوری، تحویل سال، دید و بازدید نوروزی، مراسم شب یلدا، فال گیری و خوراک‌های آیینی مربوط به این دو مراسم مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

مشیری اظهار داشت: این پژوهش به منظور بارگذاری در اطلس مردم نگاری سرزمین انجام گرفته و به همین منظور پژوهشکده مردم شناسی، مراسم یلدا و نوروز را در همه استان‌های ایران مورد بررسی و پژوهش و سپس بارگذاری در اطلس مردم نگاری قرار خواهد داد.

مدیر گروه اسطوره و آیین پژوهشکده مردم شناسی  در پایان تصریح کرد :در این پژوهش ۲۰۰ مدخل مربوط به مراسم یلدا و نوروز در این مناطق جمع آوری و گزارش پژوهشی مربوط به این مدخل‌ها تدوین شده است.

نوروز هفت سین یلدا طرح پژوهشی نوروز و یلدا در اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر