کد خبر: 799729 A

در دومین جشنواره ملی شمس و مولانا؛

معاون گردشگری کشور گفت: امروز دنیا ما را با گردشگری فرهنگی می‌شناسد.

به گزارش ایلنا، ولی تیموری در دومین جشنواره ملی شمس و مولانا که در محل آرامگاه شمس تبریزی برگزار شد، اظهار کرد: «بزرگداشت دو ستاره آسمان عرفان و ادبیات، بیانگر این است که قدر بزرگان و پیشکسوتان فرهنگ خود را می‌دانیم. ضمن قدردانی از تلاش آنها، به خود می‌بالیم این افتخارات در شهر خوی در محدوده استان آذربایجان‌غربی و در محدوده کشور عزیزمان ایران است.»

او افزود: «این رویداد فراتر از زمان و مکان، توانسته بیانگر گوشه‌ای از تمدن فرهنگ ایران‌زمین باشد و آن را نقطه برتری خودمان مقابل فرهنگ‌های دیگر بدانیم. این مراسم می‌تواند علاوه بر قدردانی از بزرگان و مفاخر فرهنگی، آینده‌ای را از نظر اقتصادی و فرهنگی برای این شهر بزرگ تاریخی ترسیم کند.»

معاون گردشگری افزود: «امروز ما میزبان قطعات پازل بزرگ فرهنگ ملی هستیم. اقوام و فرهنگ‌های مختلفی که در این خاک زندگی می‌کنند با لباس‌های رنگارنگ و موسیقی غنی و تاریخی بیانگر تنوع فرهنگی هستند و ما را از نظر تاریخی و ظرفیت‌های تمدنی در شمار بزرگ‌ترین کشورها در سرزمین‌های فرهنگی جای‌ داده‌اند.»

او تصریح کرد: «امروز از منظر گردشگری دنیا ما را به‌عنوان گردشگری فرهنگی می‌شناسد و اگر گردشگری می‌خواهد به ایران سفر کند اولین اولویتش آشنایی با فرهنگ، آداب‌ و رسوم، آئین‌ها و فرهنگ مردم ایران‌زمین و اقوام ایرانی است که ریشه در نام بزرگان این سرزمین دارد. کسانی چون شمس و مولانا که برای بزرگداشت نام‌شان دورهم نشسته‌ایم. امیدواریم با برگزاری این مراسم بتوانیم در مسیر یک‌طرفه گردشگری با همسایه گان توازن برقرار کنیم، چراکه به‌دلیل وجود اشتراکات فرهنگی همین علاقه آن‌طرف مرز هم وجود دارد.»

دومین جشنواره ملی شمس و مولانا روز ۲۴ مردادماه برگزار شد که تا ۲۸ مرداد نیز ادامه دارد. جشنواره ملی موسیقی شمس و مولانا نیز در همین زمان در آرامگاه شمس تبریزی و تایپوگرافی در ساختمان قدیم فرمانداری و ساختمان فعلی شورا در حال برگزاری است. همایش علمی بین‌المللی شمس و مولانا هفتم و هشتم مهر سال‌جاری برگزار می‌شود.

مولوی مولانا شمس تبریزی آرامگاه شمس تبریزی جشنواره ملی شمس و مولانا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر