کد خبر: 798999 A

عمرانی تاکید کرد:

فعالیت‌ها و پروژه‌های در دست اقدام پژوهشکده باستان‌شناسی باید با توجه به اولویت‌بندی مناطق، انجام و مورد ارزیابی قرار گیرد.

به گزارش ایلنا، بهروز عمرانی (رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) در نشستی که با روسای پژوهشکده‌های پژوهشگاه داشت، گفت: فعالیت پژوهشگران و اعضای هیات علمی در پژوهشکده باستان شناسی بایستی ضابطه مندتر باشد و این امر نیازمند برنامه ریزی همراه با اهداف از پیش تعیین شده، است.

وی تاکید کرد: اقدامات در پژوهشکده باستان شناسی باید با توجه به اولویت بندی مناطق، انجام و مورد ارزیابی قرار گیرد.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه به تنظیم برنامه مدون در پژوهشکده باستان شناسی اشاره کرد و افزود: بزرگترین جامعه در بین پژوهشکده‌های حاضر در پژوهشگاه مربوط به باستان شناسی است، بنابراین نیازمند تهیه و تنظیم برنامه ای مدون در این حوزه هستیم.

عمرانی ادامه داد: استفاده از ظرفیت صد در صدی موجود در این حوزه از اولویت‌های پژوهشگاه به شمار می‌رود به طوریکه برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی و تخصصی و ارایه به موقع گزارش‌های عملکردی می‌تواند نقاط ضعف و قوت این حوزه را شناسایی و ما را در برنامه‌ها و اقدامات اجرایی آینده کمک کند.

عمرانی با بیان اینکه باستان شناسی نیازمند دستیابی به اولویت‌های کاری است، عنوان کرد: برای مطالعات باستان شناسی و سیر تحول و روند جریان فرهنگی بایستی اطلاعات مربوط به همه دوره‌ها موجود باشد.

وی خاطر نشان کرد: از سال گذشته طی مکاتباتی که با حوزه‌های مختلف داشته‌ایم، به طور مکرر اعلام شد که طبق قانون برنامه ششم توسعه، روند فعالیت‌ها و فازهای مطالعاتی بایستی به پژوهشگاه میراث فرهنگی گزارش شود.

وی تاکید کرد: اگر بتوانیم یک کار تیمی را در بخش‌های مختلف پژوهشگاه توسعه دهیم به طوریکه تمامی پژوهشکده‌ها در آن حضور داشته باشند، خروجی کارها و اقدامات حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی قابل توجه خواهد شد.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری یادآور شد: در طرح‌های پژوهشی مربوط به پژوهشکده باستان شناسی باید پژوهشکده‌های دیگر اعم از مردم شناسی، زبان شناسی و ...همکاری داشته باشند.

پژوهشکده باستان شناسی متولی مدیریت و هدایت پژوهش‌های باستان شناسی در سطح کشور

در ادامه این نشست ، روح الله شیرازی (رییس پژوهشکده باستان شناسی) گزارشی از عملکرد این پژوهشکده در سال ۹۷ و ۴ ماهه نخست سال جاری ارایه داد و گفت: پژوهشکده باستان شناسیدارای پنج گروه پژوهشی مصوب شامل گروه‌های پژوهشی پیش از تاریخ، پیش از اسلام، دوران اسلامی، اشیاءفرهنگی – تاریخی و باستان شناسی زیر آب است.

وی به واحدهای غیر رسمی پژوهشکده اشاره کرد و افزود: نجات بخشی، مجوزها، برگزاری همایش‌ها و نشست‌ها، دبیر خانه دائمی گردهمایی باستان شناسی، نقشه باستان شناسی، همکاری‌های بین المللی، کتابخانه و مرکز اسناد به عنوان واحدهای غیر رسمی این پژوهشکده به شمار می‌روند.

شیرازی در ادامه تعداد اعضای هیات علمی و کارشناسان پژوهشی این پژوهشکده را ۴۸ نفر اعلام کرد.

وی به برخی از وظایف کلی پژوهشکده اشاره کرد و افزود: برنامه ریزی برای انجام پژوهش‌های باستان شناسی کشور، شناسایی پژوهش در خصوص دوران‌های مختلف تاریخی و اسلامی، تهیه اطلس باستان شناسی، ایجاد موزه در محوطه‌ها و... از وظایف کلی پژوهشکده است.

رییس پژوهشکده باستان شناسی درباره اهداف اصلی این پژوهشکده عنوان کرد که نظارت، مدیریت و هدایت برنامه‌های پژوهشکده، تهیه و تکمیل اطلس، همکاری با سینمای مستند ایران، آموزش میدانی کار آموزان، فعالیت‌های پژوهشی در حوزه ایران فرهنگی و ... از اهداف پژوهشکده باستان شناسیبه شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه پژوهشکده باستان شناسی متولی امور مربوط به مدیریت و هدایت پژوهش‌های باستان شناسی در سطح کشور است، اظهار داشت: این پژوهشکده در قالب کاوش، بررسی و شناسایی، گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم، مبادرت به فعالیت‌های علمی می‌کند.

شیرازی ادامه داد: جابجایی آثار باستانی، ارزیابی برنامه‌های پژوهشی ملی و بین المللی، برگزاری گردهمایی‌های سالانه، همکاری با تمامی دستگاه‌های اجرایی دولت، انجام فرایندهای اداری، صدورمجوزهای بررسی و شناسایی و ... از مهم‌ترین فعالیت‌های پژوهشکده است.

به گفته وی، پژوهشکده باستان شناسی در سال گذشته با صدور ۲۲۷ مجوز و در چهار ماه نخست امسال با صدور ۷۸ مجوز، نقش حاکمیتی و مدیریت علمی خود را در فعالیت‌های باستان شناسی کشور با نظارت بر اجرای برنامه‌ها ایفا کرده است.

رییس پژوهشکده باستان شناسی خاطر نشان کرد: سال گذشته در مجموع ۳۰ عنوان مقاله در مجله‌های علمی و پژوهشی، ۲۱ مقاله در سایر مجله‌ها و ۱۴ نسخه کتاب توسط کارشناسان این مرکز تالیف و گردآوری شده است.

و ی افزود: در ۴ ماهه نخست امسال نیز۱۲ مقاله علمی و پژوهشی، ۸ مقاله در سایر مجله‌ها و ۵ نسخه کتاب توسط کارشناسان پژوهشکده تالیف و گردآوری شده است.

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری باستان شناس فعالیت‌های باستان شناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر