کد خبر: 797537 A

نگارخانه لاله، چهارمین نمایشگاه آثار گروهی از هنرمندان خودآموخته را در راستای گسترش رویکرد "هنر برای همه" برگزار می‌کند.

به گزارش ایلنا، نگارخانه لاله در ادامه رویکرد به هنرمندان خودآموخته و با هدف بسترسازی برای شناسایی و معرفی این هنرمندان، چهارمین نمایشگاه آثار گروهی از هنرمندان خودآموخته را در راستای گسترش رویکرد "هنر برای همه" که از اهداف پیش روی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است، برگزار می‌نماید تا از این رو زمینه‌های ظهور خلاقیت‌های هنری را در دیگر افراد جامعه فراهم آورد.

این نمایشگاه دربردارنده آثار نقاشی و حجم از ۱۱هنرمند خودآموخته با ویژگی‌ها و گرایش‌های متنوع و خلاقانه است. تفاوت این رویداد با دوره‌های پیشین در این است که علاوه بر نمایش آثار ۵ هنرمند خودآموخته شناخته شده، آثار ۶ هنرمند جدید نیز با همکاری موزه مکرمه قنبری معرفی می‌شود. هنرمندانی که آثارشان برای اولین بار به نمایش درمی‌آید.

مـکرمه قـنبری، عـلیخان عـبداللهی، فـیروزه یـزدانی، صغری عبداللهی، پروین جلالی، لیلا تبریزی(نازی خاله)، آمـنه قنبری(دَدِه آمنه)، هـاجر نـصیری، فـاطـمه عـلیزاده، مـحمد عـلی شـیخی عـزیزی، حـسین شـعبانـی از جمله هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه هستند.

بررسی آثار هنرمندان خودآموخته در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که آنها از اصول و روش‌های مرسوم و یا مکتب هنری خاصی پیروی نمی‌کنند، اما ویژگی‌هایی در آثارشان وجود دارد که ریشه در ذات مشترک انسانی دارد و از قواعدی پیروی می‌کنند که طبیعت درونی‌شان آنها را تایید می‌کند.

بیشتر هنرمندان خودآموخته در زمره افراد بزرگسال و یا سالمند بوده و فارغ از هرگونه تعلیمات هنری، به طور خودانگیخته و شاید در پی بروز یک حادثه، سانحه و یا عارضه‌ای روحی جسمی به هنر روی آورده‌اند و هنر شرایط سخت و غیرقابل تحمل زندگی را برایشان هموار ساخته و امید را در آنها تقویت کرده است. آنها به واسطه هنر، ارتباط بهتری با جامعه برقرار نموده و از منظری متفاوت به هستی می‌نگرند که این امر موجب رشد خلاقیت فردی و افزایش شکوفایی استعدادهای درونی این هنرمندان بوده است.

امروزه آثار هنرمندان خودآموخته، غیرحرفه‌ای و کم ارزش شناخته نمی‌شوند و در جریان هنر معاصر به عنوان منابعی سرشار از خلاقیت و بی‌پیرایگی مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته‌اند و در کشورهای زیادی مورد حمایت بوده و صاحب موزه‌ها، گالری‌ها و رویدادهایی تخصصی معتبری شده‌اند. از معتبرترین موزه‌های فعال در کشورها می‌توان به بوسنی هرزگوین، بلژیک، برزیل، آلمان، روسیه، کانادا، امریکا و لتونی اشاره کرد. در ایران نیز موزه مکرمه قنبری در مازندران فعال بوده و تاکنون جشنواره‌های مختلفی را برگزار نموده است.

چهارمین نمایشگاه آثار هنرمندان خودآموخته روز جمعه ۲۵مرداد۱۳۹۸ ساعت۱۶تا۲۰ گشایش می‌یابد و برای بازدید از ۲۶ مرداد تا ۷ شهریور از ساعت ۹تا۱۳-۱۴ تا ۱۸پنجشنبه‌ها تا ساعت ۱۳به استثنای ایام تعطیل دایر خواهد بود. نشانی: تهران،خیابان دکتر فاطمی،ضلع شمالی پارک لاله،جنب هتل لاله، نگارخانه لاله. تلفن:۸۸۹۶۰۴۹۲

نگارخانه لاله نمایشگاه آثار گروهی خلاقیت‌های هنری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر