کد خبر: 796808 A

یک استاد دانشگاه مطرح کرد:

حمید ضرغام معتقد است: با توجه به آنکه برنامه و هدف مشخص در حوزه گردشگری نداریم وزاتخانه شدن میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز تفاوتی در روند حوزه گردشگری نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، طی هفته گذشته شورای نگهبان با لایحه تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موافقت کرد. پیش از این شورا دوبار به دلایلی همچون بار مالی و قوانین خلاف شرع با تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی مخالفت کرده بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تازگی لایحه تشکیل این وزارتخانه را اصلاح و برای شورای نگهبان ارسال کرده بودند. با موافقت شورای نگهبان روند اجرایی تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آغاز خواهد شد و رئیس جمهور باید ابتدا سرپرست و پس از آن وزیر این وزارتخانه را به مجلس معرفی کند.

حمید ضرغام بروجنی (عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی) با تاکید برآنکه در مرحله نخست، داشتن برنامه در حوزه گردشگری حائز اهمیت است، گفت: فعالیت حوزه گردشگری در قالب وزارتخانه یا سازمان اهمیت چندانی ندارد بلکه داشتن برنامه و تعاریف مشخص و مشترک است که اهمیت دارد. این درحالی است که اشکال اصلی ما این است که اصلا نمی‌دانیم با گردشگری چه می‌خواهیم بکنیم.

او ادامه داد: با وجود آنکه امتیازات و موفقیت‌های حاصل از توسعه گردشگری را می‌شناسیم و نمونه‌های موفق آن را در جهان دیده‌ایم اما هنوز تصمیم نگرفته‌ایم که چگونه زمینه لازم را برای جذب و جلب سرمایه ایجاد کنیم. آنچه که اهمیت دارد این موضوع است.

ضرغام با اشاره به آنکه تصورات نسبت به فعالیت سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و  گردشگری تحت نظر سازمانی که در زمره معاونت ریاست جمهوری قرار می‌گیرد، چیزی فراتر از آنچه بود که اکنون شاهد هستیم، اظهار کرد: قابلیت و قدرت عملی بیشتری از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و  گردشگری برای نظم بخشیدن به سایر سازمان‌هایی که با مسائل گردشگری در ارتباط هستند، انتظار داشتیم. درواقع می‌توان گفت در حال حاضر حدود ۶۰ سازمان مختلف در حوزه گردشگری دخیل هستند اما عملا سازمان متولی امر نتوانست انتظارات را عملیاتی کند.

دانشیار دانکشده مدیریت گردشگری تصریح کرد: حال که قرار است سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و  گردشگری تبدیل به وزارتخانه میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و  گردشگری شود، امید است این وزارتخانه با یک برنامه از پیش تعیین شده و منسجم جلو برود.

این استاد دانشگاه دلیل عملیاتی نشدن اهداف و برنامه‌هایی که سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و  گردشگری در نظر داشت را روشن نبودن چشم انداز این سازمان عنوان کرد و گفت: هنوز بعد از گذشت چند دهه از توجه به گردشگری، هنوز نمی‌دانیم قصد داریم چه نوع از گردشگری را می‌خواهیم در کشور توسعه دهیم. درخصوص کشورهای هدف دچار ابهام هستیم. درخصوص توسعه گردشگری داخلی، وظایف بخش‌های درگیر در حوزه گردشگری، به روشنی تعریف نشده است. اینگونه است که هر کس، هرجا دلش خواست دم و دستگاهی برپا می‌کند، چند تخت در این سو و آن سو می‌گذارد، ناهار درست می‌کند و آدم‌ها را جمع می‌کند و نام آن را را مرکز تفریحی و گردشگری می‌گذارد.

ضرغام خاطرنشان کرد: باید تمام این اجزا و تمام عناصری که در حوزه گردشگری و میراث‌فرهنگی فعال هستند، دارای ابعاد و وظایف روشن و مشخص باشند و کارخود را به درستی انجام دهند. البته با توجه به شرایط موجود، تصورمان آن است که حتا با تبدیل شدن سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و  گردشگری به وزارتخانه، برخی روندهای اشتباه همچنان ادامه یابد و تغییری حاصل نشود.

حمید ضرغام مدیریت گردشگری وزارتخانه میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر