کد خبر: 795636 A

سومین شماره فصلنامه الکترونیکی «گزارش ایرانشناسی» روی تارنمای بنیاد ایرانشناسی بارگذاری شد.

به گزارش ایلنا، کشور پهناور جمهوری اسلامی ایران که از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب دارای گونه‌های متنوعی از پدیده‌های طبیعی و اقلیمی است، کشوری چهار فصل است و به‌واسطه تاریخ و تمدن چند هزار ساله به همان اندازه دارای تنوع در نژادها، زبان‌ها و گویش‌ها و آثار تاریخی و باستانی است. به‌همین دلیل، تعدد موضوع برای پژوهش در حوزه ایرانشناسی بسیار است و اندکی غفلت و شتابزدگی در انتخاب، برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های پژوهشی در بنیاد ایرانشناسی می‌تواند این مؤسسه علمی و پژوهشی را از اهداف اصلی خود دور کند و ضمن تبدیل فعالیت‌های آن به روزمره‌گی و رفع تکلیف، آن را به‌سوی موازی‌کاری با سایر سازمان‌ها سوق دهد.

همچنین با کمی دقت در حوزه فعالیت کشورهای غربی، به سرعت متوجه این امر می‌شویم که کشورهایی که تاریخ آنها به زحمت به ۲۰۰ سال می‌رسد، مشغول فعالیت در حوزه تولید و جعل تاریخ برای خود هستند و دریغ است که در چنین شرایطی ایران با داشتن تمدن چندین هزارساله، از شناخت سابقه خود و معرفی آن به جهانیان غافل بماند.

بنیاد ایرانشناسی نیز- به‌عنوان متولی پژوهش در حوزه شناخت ایران- عموماً این سئوال را به ذهن مخاطبان خود متبادر می‌سازد که، اساساً باید از کجا آغاز کند و به کجا برسد؟ چه چیز یا چیزهایی را از ایران باید بشناسد و چگونه آنها را به هموطنان و دیگر ملت‌ها معرفی کند؟ اولویت‌های اصلی آن در شناخت و شناساندن کدامیک از وجوه کشور عزیزمان ایران باید باشد؟ می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که نوع دیدگاه، عملکرد و سلیقه مدیران و برنامه ریزان بنیاد ایرانشناسی می‌تواند تا حدود زیادی در رسیدن این بنیاد به اهداف عالی و نهایی خود کارساز باشد.

از مهم‌ترین خلأهای موجود در زمینه ایرانشناسی، عدم تدوین تاریخ ایران به دست ایرانیان و عدم سنجش و ارزیابی نقش فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی در میان دیگر فرهنگ‌ها و تمدن‌های جهان است. به‌ویژه که عمدتاً غربیان، تاریخ ایران را از برآمدن هخامنشیان در نظر گرفته‌اند و بسیاری از پیشروی‌های فرهنگ ایران را در سپیده دم تاریخ و فراتر از آن در عرصه‌های مختلف علم و تکنولوژی مانند: دانش اهلی کردن حیوان و گیاه، ذوب و استحصال فلزات، تولید سفال و بسیاری موارد دیگر را نادیده انگاشته‌اند. بر این اساس، رییس بنیاد ایرانشناسی، حضرت آیت ا... سیدمحمد خامنه‌ای؛ در همان نخستین ماه‌های حضور در بنیاد، به سرعت به این خلاء بزرگ در برنامه‌های پژوهشی بنیاد پی برد و با وسواس و ظرافت خاص و به دور از شتابزدگی سنگ بنای یکی از اصلی‌ترین طرح‌های پژوهشی در حوزه وظایف بنیاد ایرانشناسی را نهاد: طرح پژوهشی «گاهنگاری تطبیقی ایران و جهان؛ از پیش از تاریخ تا برآمدن هخامنشیان»، که ماحصل این طرح، تهیه جدول گاهنگاری تطبیقی ایران و جهان بوده است.

همچنین رییس بنیاد ایرانشناسی، پس از انجام این طرح ملی و بررسی دستاوردهای آن و با توجه به پیشرفت‌های فوق‌العاده و چشمگیر منطقه زاگرس در عرصه‌های پیش از تاریخ و کم توجهی ویژه به این ناحیه، طرح زاگرس‌شناسی را در دستور کار بنیاد قرار داد که در آینده‌ای نزدیک چندین مجلد کتاب از ماحصل پژوهش‌های صورت گرفته در این عرصه، از مجموعه انتشارات بنیاد ایرانشناسی، به زیور چاپ آراسته خواهد شد.

اینها گوشه‌ای از اقدامات صورت گرفته در حوزه ایرانشناسی است که، بنیاد ایرانشناسی به‌عنوان مهم‌ترین نهاد و مرجع شناخت و شناساندن ایران در دستور کار خود قرار داده است و البته بسیاری از کارهای کوچک و بزرگ دیگر که نتایج آن به محضر ایران دوستان عزیز ارائه خواهد شد.

طرح‌هایی نو و ایرانشناسانه به مفهوم واقعی کلمه بنیانگذاری گردیده و طبعاً چنین فعالیت‌هایی از ابتدا تا حصول نتیجه مانند کاشت بذری است که به ثمر رسیدن و نمایان شدن آثار و نتایج آن نیازمند سعی و تلاش و صرف زمان است و یکی از اهداف فصلنامه الکترونیکی «گزارش ایرانشناسی» نیز اطلاع‌رسانی درخصوص همین فعالیت‌هاست.

این فصلنامه که درگذشته در شکل و شمایل کتاب منتشر می‌شد، در فصل جدید انتشار دستخوش تغییرات اساسی شده است و در قالب فصلنامه‌ای فرهنگی- خبری، به‌صورت منظم و الکترونیکی به نظر علاقه‌مندان خواهد رسید. انعکاس کلیه فعالیت‌های علمی و پژوهشی و اجرایی بنیاد در هر شماره انجام خواهد شد و تمام سعی دست‌اندرکاران بر آن است تا مجله‌ای جذاب و حاوی اطلاعات مفید و به‌روز از فعالیت‌های ایرانشناسی- چه در داخل و چه در خارج از کشور- در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرد.

بر این اساس و به یاری خداوند متعال هم‌اینک سومین شماره پیاپی فصلنامه الکترونیکی «گزارش ایرانشناسی»، بهار ۱۳۹۸،  بر ‌روی تارنمای بنیاد قرار گرفته است. اهم مطالب ارائه شده در این شماره، ارائه گزارشی از فعالیت‌های سه ماهه بنیاد ایرانشناسی در حوزه دیدارها، همایش‌ها، اقدامات واحد تحصیلات تکمیلی و شعب استانی، همچنین ارائه اخبار و رویدادهای مربوط به حوزه ایرانشناسی و مطالعات ایرانی (در سطح داخلی و خارجی) شامل: جغرافیا، طبیعت، کاوش‌ها و کشفیات باستان‌شناسی، فرهنگ و هنر و حکمت و فلسفه ایرانی است.

قابل ذکر است در این شماره مصاحبه‌های ویژه‌ای با امیرسرتیب محمد حسن نامی، عضو هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی و محمود احمدی، عضو هیئت علمی گروه اقلیم‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی ارائه شده و در بخش دیگری شرح مختصری از مناسبت‌ها و آیین نوروزی و بهاری به‌همراه مختصری از تازه‌های نشر ایرانشناسی ارائه شده است.

بنیاد ایرانشناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر